Mahetootjad arutasid Brüsselis turuolukorda ja uusi genoomitehnikaid
9. mail kohtusid Eesti Kaubandus-Põllumajanduskoja esindajad regionaalminister Madis Kallasega, et arutada põllumajandus ja toidutootmise olulisi teemasid.
Esmalt tegid Copa ja IFOAM ülevaate maheturu hetkeseisust. 2022. aasta oli inflatsiooni aasta ja Euroopas oli suurim inflatsioonitase just Eestis. "Selline majanduslik olukord mõjutab ka omakorda mahetootmist. Ühe olulise asjana toodi välja, et kriisiaastatel on mahetoodete hinnad vähem tõusnud kui tavatoodetel ning ka turuosakaal on vähenenud. Näiteks Belgia puhul toodi välja, et mahedale lojaalseid inimesi on endiselt, kuid ostavad väiksemaid koguseid," vahendas koja põllumajanduse valdkonna nõunik Kaisa Vahtmäe. Lisades, et pikemas perspektiivis on turg tõusus ja eelnevad kriisiaastad ei saa olla võrdluspunktiks.
Ene Kärner, kes on koja esinduse juht Brüsselis ütles, et Copa-Cogeca töögrupis osutati vajadusele senisest jõulisemalt tegeleda mahetoodete promotsiooniga, sest ilma selleta ei ole ka tarbijat. "Kuna turuinfo kättesaamine on alati keeruline, tehti komisjonile ettepanek luua EL ülene maheturu vaatluskeskus, kuid komisjon seda mõtet ei toetanud, öeldes, et maheturu probleeme saab käsitleda olemasolevates piima, teravilja ja liha vaatluskeskustes. Küll aga soovivad tootjad saada selgust, kuidas reageerida turuväljakutsele ning kriisiolukordadele," rääkis Kärner.
Teine suurem teema, mis põhjustas aktiivsemat arutelu, oli mahedas uute genoomitehnikate lubamine või mitte lubamine.
Rohkem lugeda saab EPKK kodulehel.
|