Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Professor Karin Kogermann räägib inauguratsiooniloengul, kuidas valmib kvaliteetne ravim (2023-05-09 06:56:04)


Neljapäeval, 11. mail kell 16.15 peab Tartu Ülikooli füüsikalise farmaatsia professor Karin Kogermann ülikooli aulas inauguratsiooniloengu "Kuidas valmib kvaliteetne, efektiivne ja ohutu ravim". Loengul toob professor Kogermann näiteid oma uurimisrühma teadustöödest, mille käigus arendatakse paikseid antimikroobseid haavapreparaate.

Ravimite arendamine on pikk ja kallis protsess, milles löövad kaasa eri taustaga teadlased. Füüsikalise farmaatsia ja farmatseutilise tehnoloogia ravimiteadlased aitavad disainida iga uue raviaine molekuli jaoks sobivaimat ravimvormi, valida parimat manustamisviisi, valmistada ravimvormi ning uurida selle käitumist organismis. Ravimvorm on kui kandja, mis aitab viia raviaine inimese organismi. Tänapäeval on keerulisemate ravimite puhul võetud kasutusele nanotehnoloogial põhinevad ravimkandursüsteemid, mille tootmiseks tuleb hoolikalt läbi mõelda abiainete ja kandursüsteemi valmistamise meetodite valik ja tunda nende omadusi.

Professor Karin Kogermann selgitas, et ravimi kvaliteeti ei saa parandada lõpptoote testimisel. Kvaliteedile tuleb mõelda juba algusest peale ja see vajab pidevat kontrollimist. "Oleme haavapreparaatide valmistamist alustanud just sellest, et otsime sobivaimad raviained, viime need uudsete valmistamistehnoloogiate abil sobivasse kiulisse polümeersesse maatriksisse ning testime nende toimet, ohutust ja kvaliteeti," rääkis professor. Paikne antimikroobne haavaravi võimaldab tõhusamalt mikroobide vastu võidelda ja soodustab haava paranemist.

Karin Kogermann lõpetas Tartu Ülikooli proviisori eriala integreeritud bakalaureuse- ja magistriõppe 2004. aastal ning kaitses Helsingi Ülikoolis 2008. aastal doktoritöö "Tahke aine muutuste uurimine dehüdratatsiooni ajal: uued arusaamad kasutades võnkespektroskoopiat ja mitmemõõtmelist analüüsi". Pärast kaitsmist naasis Karin Kogermann Tartu Ülikooli, kus jätkas oma akadeemilist karjääri. Aastal 2012 alustas ta järeldoktorantuuri tehnoloogiainstituudis antibiootikumide laboris, uurides antibiootikumide toimet. Praegu töötab Kogermann farmaatsia instituudis füüsikalise farmaatsia professori ja instituudi juhatajana ning tal on oma uurimisrühm.

Karin Kogermann on mitme rahvusvahelise teaduskonsortsiumi liige. Tema peamised uurimisvaldkonnad on seotud nii füüsikalise farmaatsia ja tahke aine analüüsiga kui ka infektsiooni ning antibakteriaalse raviga. Kogermanni praeguse uurimistöö põhieesmärk on arendada haavaravi tarbeks välja antimikroobseid nano- ja mikrokiulisi biomaterjale kui kontrollitud ravimkandursüsteeme ning selgitada välja, kuidas nende biomaterjalide disain ning tahke faasi, mehaanilised ja tehnoloogilised omadused mõjutavad antimikroobsete haavakatete bioloogilist aktiivsust, ohutust ja efektiivsust. Peale haavakatete arendamise töötab ta välja senisest tõhusamaid ja bioloogiliselt olulisi haavainfektsiooni mudeleid.

Lisaks paljudele eelretsenseeritud teadusartiklitele ja konverentsiettekannetele on Karin Kogermann kirjutanud peatükke rahvusvahelistesse teadusraamatutesse ja kaks eestikeelset populaarteaduslikku raamatut. Tema juhendamisel on oma doktoritöö kaitsnud kaheksa doktoranti ja praegu juhendab ta seitset doktoranti. Ta osaleb eksperdina Euroopa Farmakopöa Komisjoni töörühmas ning Eesti Ravimiameti müügilubade komisjonis ja farmaatsiaterminoloogia komisjonis. Karin Kogermannile on määratud nii rahvusvaheline kui ka Eesti teaduspreemia ning ta on Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liige.

Loengut saab vaadata UTTV-st. Rohkem infot inauguratsiooniloengute kohta on ülikooli veebilehel.

 

Allikas: Tartu Ülikooli uudised


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.