Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tartusse tuleb ausammas Eestimaa Päästekomitee liikmele Konstantin Konikule (2023-04-26 07:40:58)


Tartu linn rajab riigi toel mälestusmärgi Konstantin Konikule, kes kuulus koos Konstantin Pätsi ja Jüri Vilmsiga Eestimaa Päästekomiteesse, mis kuulutas 1918. aasta veebruaris välja Eesti Vabariigi.

Mälestusmärgi ideekonkursil tunnistati parimaks kujur Paul Männi võistlustöö. Žürii pidas võidutööd kõige esinduslikumaks, kus lahendus on terviklik ning detailideni läbi mõeldud. Kavandi tugevusteks peeti veel portree head äratuntavust ning mälestusmärgi diagonaalset asetust, mis loob vaatajaga parema dialoogi. Ausammas tuleb ülikooli raamatukogu kõrvale, mille läheduses asus kunagi ka Koniku elukoht.

"Konstantin Konik on ainus Päästekomitee liige, kelle mälestust pole senini Eestis jäädvustatud. Tartu on riigitegelase ja teeneka arstiteaduskonna dekaani Koniku ausambale kõige sobivam koht, sest just siin ta elas ja tegutses," ütles Tartu linnapea Urmas Klaas. Ta lisas, et väärikale riigitegelasele mälestusmärgi rajamise algatus tuli tartlastelt Toomas Kiholt ja Hannes Astokilt.

Mälestusmärgi ideekonkurssi ning projekteerimise ja ehitusega seotud kulusid rahastab Riigikantselei 75 000 euroga. Monumendi projekteerimiseks ja ehitamiseks sõlmis linnavalitsus lepingu OÜga WAX STUUDIO. Lepingu täitmise tähtaeg on 5 kuud. Esialgsete plaanide kohaselt on monument kavas avada varasügisel.

Aastatel 1873-1936 elanud Konstantin Konik kuulus koos Konstantin Pätsi ja Jüri Vilmsiga Eestimaa Päästekomiteesse, mis kuulutas 24. veebruaril 1918 välja Eesti Vabariigi. Konik oli Tartu ülikooli arstiteaduskonna dekaan ning üks neist, kes organiseerisid Eesti arstkonda ja eestikeelset arstiteadust ning panid aluse noore Eesti Vabariigi tervishoiusüsteemile. Tänavu detsembris tähistatakse Konstantin Koniku 150. sünniaastapäeva.

 

Allikas: Tartu uudised


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.