Kevadel hakkab tänavatel ringlema tervist kahjustav tolm. Keskkonnaministeerium kutsub kevadisel ajal järgima linnapuhastuses hea tava nõudeid ning linnas liikujaid vältima tervise huvides tolmuseid tiheda liiklusega tänavaid.
Kahetsusväärselt puhastatakse tänavaid pahatihti nii, et keerutatakse vaid tolmu ühest kohast teise. Kui tänavaid enne puhastamist eelnevalt ei niisutata või kui tolmu kokku ei koguta, pääseb lendu miljoneid peeneid osakesi koos ohtlike haigusetekitajatega.
Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna nõuniku Reet Pruuli sõnul on tolmus sisalduvad peened ja eriti peened osakesed tervisele ohtlikud, kuna õhus lenneldes seovad nad endaga saasteaineid, õietolmu ja erinevaid mikroorganisme. "Peente osakeste organismi tungimise võime on ülitugev ning vereringesse sattudes levivad nad kõikjale organismis. Epidemioloogiliste uuringute alusel on selgunud, et nad põhjustavad mitmeid tervisekahjustusi, sealhulgas ka surmaga lõppevaid südameinfarkti, insulti ja kopsuhaigusi," hoiatas Pruul, lisades, et peened osakesed võivad lenduda suurte vahemaade taha ja jääda õhku lendlema nädalateks.
Keskmine täiskasvanu hingab korraga sisse veidi vähem kui 0,5 liitrit õhku. Kui tavaliselt sisaldab see kuni 10 miljonit väikest osakest koos tema pinnal asuvate kahjulike ainete ja haigustekitajatega, siis saastunud õhu korral on õhus osakesi koos saasteainetega tunduvalt rohkem.
Vaata, milline on välisõhu kvaliteet sinu kodulinnas www.õhuseire.ee
Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade