Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Riik investeerib 215 miljonit eurot Eesti keskkonna heaks (2023-04-10 07:30:20)


Kuni 2027. aastani uuendatakse Euroopa Liidu toetustega umbes 1850 eramu küttesüsteemi, edendatakse ringmajandust, parandatakse ilmaprognooside kvaliteeti, taastatakse soode looduslikkust ning suurendatakse elurikkust linnades.

 

Euroopa Liidu struktuurivahenditest eraldatakse perioodil 2021-2027 Keskkonnaministeeriumile 215 miljonit eurot keskkonnavaldkonna heaks. Mitmed toetused on seekord suunatud otse kohalikele omavalitsustele.

 

Keskkonnaminister Madis Kallase sõnul on puhas, terve ja hoitud looduskeskkond Eesti inimestele oluline, kuid selle kasu on palju ulatuslikum. "Kui pingutame Euroopas ühiselt, et säiliks elurikkus ja pidurduksid kliimamuutused, on investeeringute mõju palju laiemalt tunda kui ainult meil Eestis. Seetõttu on oluline, et saame Euroopa toetustega taastada oma loodust, edendada ringmajandust, parandada elukeskkonda ja seiret," ütles Kallas.

 

Mida toetustega tehakse?

 

Keskkonnaagentuur on näiteks asunud laiendama ilmaradarite seirevõrku, et parandada ilmahoiatuste ja prognooside kvaliteeti. IT-arendustega kaasatakse ulukiseiresse ja lumekatte tuvastamiseks rohkem tehisintellekti võimalusi. Lisaks tehakse keskkonnaportaal, ILM+ ja loodusvaatluste äpp kasutajatele mugavamaks.

 

Riigimetsa Majandamise Keskus on aga alustanud soode veerežiimi, märgade metsade ning vooluveekogude taastamisega. Koos RMK omaosalusega kulub projektile 13 miljonit eurot.

 

OÜ Eesti Keskkonnauuringute Keskus uuendab muu hulgas välisõhu seirejaamu ja analüüsitehnikat, et katta suuremat osa riigi territooriumist ja mõõta täpsemalt õhus levivate saasteainete sisaldust. Asukohapõhine seire ja prognoos võimaldab hinnata õhuheitmete mõju inimeste tervisele. Projekti maksumus on 14 miljonit eurot.

 

Keskkonnaministeerium plaanib toetuste abil ellu viia kliimaeesmärke ja edendada ringmajandust. Tulemas on toetused kombineeritud sadeveesüsteemide rajamiseks, üleujutusohu ennetamiseks ning linnade elurikkuse parandamiseks. Toetusi asub vahendama KIK.

 

Ringmajanduse toetused ootavad esmalt jäätmekava kinnitamist. Kuid kindlasti toetame ringmajanduslike tootmis- ja tarbimismudelite kasutuselevõttu, sh tööstussümbioosi. Samuti jätkame tööstuse ja teenindussektori energia- ja ressursitõhususe tõstmise ja auditite toetamist ning jäätmete liigiti kogumise ja ringlussevõtu infrastruktuuri arendamist. Lisaks toetatakse uue ja olulise valdkonnana ohutu materjaliringluse arendamist. Lisaks plaanitakse koolitada ringmajanduse ja ohtlike ainete valdkondade eksperte.

 

Kuidas toetatakse inimesi?

 

Sel aastal avaneb inimestel võimalus saada toetust elamute liitumiseks kaugküttevõrkudega või tahkel kütusel põhineva kütteseadme uuendamiseks. Selleks on planeeritud 18,5 miljonit, millest peaks jätkuma ligikaudu 1850 eramu toetamiseks. Toetusega soovib Keskkonnaministeerium vähendada küttest tekkivat saastet piirkondades, kus see enim mõju avaldab. Ühtlasi paraneb nii ka väikeelamu küttesüsteemi kvaliteet. Toetusi asub vahendama Kredex.

 

Lisaks struktuurivahenditele saab lähiaastatel Eesti keskkonnainvesteeringuteks kasutada ka õiglase ülemineku fondi ning taaste- ja vastupidavusrahastu toetusi.

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.