Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti asub kaaluma raskeveokite süsinikuheite norme (2023-03-24 08:06:23)


Keskkonnaministeerium arutab koos ettevõtete ja teiste huvitatud osapooltega, milline seisukoht võtta Euroopa Komisjoni tehtud ettepaneku suhtes karmistada pärast 2030. aastat raskeveokite CO2-heite norme.

Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõuniku Silver Sillaku sõnul leiab komisjon, et raskeveokid ei panusta hetkel piisavalt Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärgi täitmisesse. "Eesti maanteetranspordi heitkogused on aasta-aastalt suurenenud. Raskeveokite heitkogused omakorda moodustasid kogu Eesti maanteetranspordi heitest 2020. aastal umbes viiendiku," selgitas Sillak.

Praegu kehtiva määruse alusel peavad raskeveokite tootjad vähendama sõidukipargi keskmist CO2-heidet alates 2025. aastast 15% ja alates 2030. aastast 30% võrreldes 2019. aasta heite lähtetasemega.

Euroopa Komisjoni 14. veebruari ettepaneku järgi jäävad raskeveokite heite normid kuni 2030. aastani kehtima, kuid uuendataks alates 2030. aastast tootjatele kohalduvaid heite piirmäärasid. 2019. aastaga võrreldes peaksid tootjad alates 2030. aastast vähendama uute sõidukite heidet 45%, alates 2035. aastast 65% ja alates 2040. aastast 90%.

Ettepanekuga soovib komisjon vähendada kuluefektiivselt raskeveokite CO2-heidet, tuua turule energiasäästlikumaid veokeid ning tugevdada Euroopa Liidu tootjate ja tarnijate juhtpositsiooni tehnoloogiaarendajatena.

Lisaks laieneks määrus bussidele, väiksematele veoautodele ja haagistele. Määrus ei kohalduks endiselt eriotstarbelistele sõidukitele, nagu kaitseväe-, kiirabi- ja politseisõidukid, ja maastikusõidukitele, nagu põllumajandus- ja metsandusmasinad.

Teistest sõidukite kategooriatest erinevad normid on seatud uutele linnaliinibussidele, mis peavad alates 2030. aastast olema nullheitega. Uue definitsiooni järgi kuuluksid nullheitega sõidukite alla nii akuelektrilised, vesiniku kütuseelemendiga kui ka vesiniku sisepõlemismootoriga veokid ja bussid.

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 24.03.2023 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.