Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
2021. aasta kasvuhoonegaaside lõppinventuur näitab heite suurenemist (2023-03-16 12:58:50)


Keskkonnaministeerium esitas eile, 15. märtsil Euroopa Komisjonile Eesti kasvuhoonegaaside 2021. aasta lõpparuande. See näitab, et kasvuhoonegaaside heitkogused kasvasid pea kõigis valdkondades. Energeetika heite kasvu põhjustas külm talv ning transpordisektori heidet kergitas tervisekriisist taastumine, mis innustas inimesi aasta varasemaga võrreldes rohkem liikuma.

Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna osakonna juhataja Kädi Ristkok selgitas, et pärast kasvuhoonegaaside inventuuri kontrolliti esialgsed jaanuaris avaldatud tulemused lõpparuandeks veel kord üle ning nüüdseks on need veidi täpsustunud. "Korrigeeritud inventuuri kohaselt vähenes 2021. aasta koguheide võrreldes esialgsega umbes 1% võrra. Põhijäreldused jäid siiski samaks," kinnitas ta.

Kasvuhoonegaaside inventuuri lõpparuandest selgub, et Eesti 2021. aasta koguheide oli 15,5 miljonit tonni CO2 ekvivalenti. 2020. aastal oli see 12,8 miljonit tonni. Energeetika heide kasvas 2021. aastal seejuures 11%; transpordi heide 5%, põllumajanduse heide 5%ning maakasutuse, maakasutuse muutuse ja metsanduse (LULUCF) heide 127%. LULUCFi sektori heitkoguseid uuendatakse igal aastal, mistõttu 2020. aasta heitkogused vähenesid ligi poole võrra eelmise aasta tulemustega võrreldes. LULUCFi kategooriad, mis jätkuvalt kasvuhoonegaase seovad, olid 2021. aastal puittooted ning väikses mahus ka rohumaad. Ajalooliselt pikalt sidumise poolel olnud metsamaa kategooria on viimastel aastatel olnud netoheite poolel.

Kasvuhoonegaaside inventuuri lõpparuandesse viidi jaanuarikuise prognoosiga võrreldes sisse mõned olulised uuendused. Näiteks mindi üle Rahvusvahelise Kliimamuutuste Paneeli uuemate globaalsete soojendamispotentsiaalide kasutamisele. Nii ei loeta metaani enam mitte 25 korda tugevamaks kasvuhoonegaasiks, vaid lausa 28 korda tugevamaks kasvuhoonegaasiks kui süsihappegaas.

Muuhulgas kasutati värskes inventuuris uuendatud andmeid Eestis peetavate hobuste arvu, õhukonditsiooneeride, biokütuste ja koduahjude kohta. Maakasustuse ja metsanduse sektoris kasutati uuendatud Statistikaameti andmeid puittoodete kasvuhoonegaaside sidumise hindamiseks. Kõik need uuendused parandavad inventuuri täpsust.

2021. aastaks oli kasvuhoonegaaside heide 1990. aastaga võrreldes vähenenud umbes 58%. Kui me ei võta arvesse maakasutust ja metsandust, siis oli kasvuhoonegaaside heide 1990. aastaga võrreldes vähenenud 69% võrra.

Eesti esitab igal aastal Euroopa Komisjonile ja ÜRO-le kasvuhoonegaaside inventuuri aruande.

Täispikk kasvuhoonegaaside inventuuri aruanne on leitav https://envir.ee/kliima/kasvuhoonegaasid#aruanded.

 

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 16. märtsi 2023 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

LINNUPELETUSPALL
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
TAIMEKAITSE-VAHENDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.