Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
ÜRO riigid alustasid läbirääkimisi plastireostuse ohjeldamiseks (2022-11-29 08:28:13)

Aina hoogustuv plasti tootmine, kiirtarbimine ja kehv ümbertöötluse võimekus on viinud maailma ulatusliku reostusprobleemini. Et olukorda parandada, alustavad ÜRO riigid läbirääkimisi rahvusvahelise plastileppe saavutamiseks.


Märtsi alguses toimunud ÜRO keskkonnaassamblee kohtumisel Nairobis leppisid riigid kokku, et järgmise kahe aasta jooksul töötatakse koos välja siduv plastilepe. See oli esimene kord, kui maailma riigid tunnistasid ühiselt plastireostuse probleemi ja tegid otsuse sellega tegelemiseks.

Täna alustatakse esimeste sammudega, kui ÜRO riigid kogunevad Uruguays plastileppe sõnastamise läbirääkimisteks. Riikidel tuleb jõuda 2024. aasta lõpuks õiguslikult siduva plastireostust lõpetava kokkuleppeni, mille fookuses oleks ebavajalike plasttoodete vältimine ja vähendamine läbi ringmajanduse ja -disaini. Eraldi käsitletakse veel ka mikroplasti ja mereprügi probleemi.


Eesti on seni olnud plastileppe algatamise üks vedajatest ÜROs ning soovib jätkata kandvat rolli nii Uruguay kohtumisel kui protsessi lõpuni. Keskkonnaministeeriumist osalevad läbirääkimistel asekantsler Kaupo Heinma ja nõunik Aire Rihe.

"Plasti kiirkasutus, ohtlike lisaainete sisaldus ning liiga optimistlik tarbimine on toonud kaasa tõsised tagajärjed ja riski nii elusloodusele kui inimese tervisele. Plasti leiame juba kõikjalt maailmast, ka elusorganismidest. Igal aastal jõuab ookeanidesse ligikaudu 11 miljonit tonni plastijäätmeid ning prognooside järgi kolmekordistub saastekogus 2040. aastaks. Plastireostus koormab majandust, tekitades igal aastal miljardeid eurosid kahju nii mereökosüsteemidele kui rannikuäärsete kogukondadele," rääkis Heinma.

Kui riigid kokkuleppe saavutavad, on see olulisim keskkonnapakt pärast 2015. aasta Pariisi kliimalepet.

"Millised kohustused riigid endale täpsemalt võtavad, selgub juba kahe aasta jooksul. Oodatakse sihtide seadmist plasti kasutuse ajalise ja arvulise mahu osas, teatud toodete kasutuse piiramist ning eesmärke plasti ringlussevõtule. Tähtis on, et pingutus oleks ühine, sest üksinda ei saa plastireostuse võitlust võita," ütles Heinma.

Läbirääkimised kestavad Uruguays kuni 2. detsembrini.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.