Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) on lõpetanud tänavuse viljapuu-bakterpõletiku seire, mis kestis maikuust oktoobri lõpuni. Seire käigus viljapuu-bakterpõletiku tekitajat Erwinia amylovora't ei leitud. Eesti on endist viisi viljapuu-bakterpõletiku suhtes kaitstav piirkond.
2022. aasta seire käigus tehti kokku 365 kontrolli ning analüüsiti 222 proovi. PTA taimetervise ja paljundusmaterjali osakonna peaspetsialisti Birger Ilau sõnul võtavad nad igal aastal laboratoorseks analüüsiks proovid kõikides viljapuu-bakterpõletiku peremeestaimede istikuid tootvates puukoolides. "Seire eesmärk on veenduda, et kahjustajat Eestis ei esine ning samal ajal võimalikult varakult tuvastada haiguskolded, enne kui kahjustaja on edasi levinud," kommenteerib Ilau. "Viljapuu-bakterpõletiku seire käigus kontrollime peremeestaimi puukoolides, viljapuuaedades, parkides, metsades ja mujal," jätkab ta.
Suuremas osas Euroopa Liidu riikides on viljapuu-baktepõletik levinud, Eestile on Euroopa Komisjon andnud viljapuu-bakterpõletiku suhtes kaitstava piirkonna staatuse. See tähendab, et Eestis see taimekahjustaja kohastunud ega levinud ei ole, kuid soodsate keskkonnatingimuste tõttu ohustab ta meie territooriumit. Nii nagu Eestis, on kaitstav piirkond kehtestatud ka Soomes ning Lätis, samuti Leedu teatud piirkondades.
Viljapuu-bakterpõletik on roosõieliste puude ja põõsaste haigus, mille põhjustaja on bakter Erwinia amylovora. Seda peetakse üheks ohtlikumaks viljapuude haiguseks maailmas, kuna tema levikut on väga keeruline peatada ning haigus võib väga kiirelt hävitada suure hulga taimi. Olulisemad peremeestaimed on õunapuu, pirnipuu, pihlakas, tuhkpuu, viirpuu, ebaküdoonia.
Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti pressiteade