Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eestlased Riias - retk Andres Adamsoniga Baltimaade metropoli (2022-11-03 09:02:49)

Laupäeval, 05.novembril 2022

Sõidame Läti Vabariigi aastapäeva eel Riiga. Retke juhiks on ajaloolane Andres Adamson ja teemaks Baltimaade ainus metropol ja selle tähendus ja tähtsus eestlaste jaoks. Väidetavalt elas enne Esimest maailmasõda Riias 27 000 - 28 000 eestlast.

Isegi kui tegelik arv poole väiksem oli, on seda võrreldes nüüdse tuhatkonnaga ikkagi väga palju. Riia oli ikkagi ka pooltele eestlastele poolte lätlastega ühise Liivimaa kubermangu pealinn. Riias tegutses mitu eesti seltsi ja hoiu-laenuühendust, oma kool --selle järeltulija on olemas ka täna ja väljast heidame sellel ka pilgu. Riiaga oli seotud hulga tuntud eestlaste elusaatus, näiteks Konstantin Päts sai oma keskhariduse Riia vaimulikus seminaris. Eriti oluline oligi Baltikumi ainus suurlinn Riia eestlastele just hariduslikus mõttes, seda eelkõige tänu polütehnilisele instituudile, kust tulid meie inseneride, arhitektide jne esimesed põlvkonnad. Seekordsel Riia-sõidul panemegi rõhku eestlastele ja nende jälgedele Riias ja laiemalt Lätis, heidame pilgu eestlastele olulistele hoonetele: eesti seltside poolt ehitatud nüüdseks juba endine Eesti Maja teisel pool Daugavat, Zemgale eeslinnas, Jakobi kirik ja kalmistu kuhu on maetud Kristjan Jaak Peterson ja meie tulevane saatkonnahoone vanalinnas, praegune saatkond. Ent seda kõike tavapärase Riia kõrvalt.

Tutvume Riia linna asutaja nime kandvalt Alberti tänavalt, mida peetakse vanalinna ümbritseva juugend hoonestuse parimaks näiteks mitte ainult Lätis, vaid kogu maailmas.

Edasi suundume vanalinna. Jalutuskäigu ajal peatume Vabadussamba, Riia lossi, Seimi, Kolme Venna, Riia 800. juubeliks taastatud Mustpeade maja, Jakobi, Peetri ja Toomkiriku jt olulisemate rajatiste juures. Maarjamaa kunagises tähtsaimas pühakojas käime ka sees.

Pärast jalutuskäiku jääb aega omal käel ringivaatamiseks ja selleks, et külastada Euroopa suurimat, UNESCO kaitse all olevat Riia turgu.

Riia päeva lõpetuseks külastame Laima šokolaadimuuseumi ja esinduspoodi. Laima kommivabrik asutati 1870.

Retke juhib ajaloolane Andres Adamson.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 7.45 Tagasi Tallinnas kell 22.00

Sõidu hind koos muuseumipiletiga 55 eurot, kooliõpilastele 35 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Saadame kinnituse.

ID kaart või pass kaasa.

 


Allikas: Looduse Omnibussi teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.