Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Mullu laevaliiklus tihenes, heide kasvas ja müra vähenes (2022-10-03 08:36:09)

Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni HELCOM merenduse töögrupp vaatas läbi laevanduse keskkonnamõju uuringud eelmise aasta kohta. Võrreldes 2020. aastaga heide veidi kasvas, kuid merre lasti vähem reovett ja veealuse müra tase alanes.

Keskkonnaministeeriumi merekeskkonna osakonna nõuniku Agni Kaldma sõnul jätsid viimaste aastate laevandusele oma jälje koroonapiirangud, mistõttu ei ole 2020. ja 2021. aasta keskkonnamõju näitajad võrreldavad pandeemiaeelse perioodiga. "Sellest aastast saame näha, milline mõju on Venemaa vastastel sanktsioonidel. Järjest enam läheb käiku ka uusi keskkonnanõudeid, mis vähendavad laevanduse keskkonnamõju," lausus Kaldma.

2021. aastal paiskasid Läänemerel liikuvad laevad õhku kokku ligi 300 tuhat tonni saasteaineid ning 15 miljonit tonni süsihappegaasi, selgus Soome Meteoroloogiainstituudi analüüsi tulemusel. Võrreldes 2020. aastaga on seda umbes 4% rohkem, kuid ka laevaliiklus oli 2021. aastal mõnevõrra tihedam. Läänemerel seilavate Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni IMO registreerimisnumbriga laevade arv oli 2021. aastal üle 7% suurem kui 2020. aastal.


Müra emissioonid Läänemerre olid mullu 6% väiksemad kui 2020. aastal, selgus Soome Meteoroloogiainstituudi, Chalmersi ülikooli, Rootsi Kaitseuuringute Agentuuri ja Soome Keskkonnainstituudi ühisuuringust. Kaldma sõnul tekitavad suurema osa laevanduse veealusest mürast kaubalaevad, vedellasti tankerid ja konteinerlaevad.

TalTechi ja Rootsi Keskkonnauuringute Instituudi kahjulike ainete merrelaskmise hinnang näitas, et heitgaasi puhastusseadmeid kasutas mullu 593 Läänemerel seilavat laeva, mida on võrreldes 2020. aastaga 31% rohkem.

Sama uuring tuvastas, et 2021. aasta jooksul lasti laevadelt Läänemerre hinnanguliselt 0,69 miljonit kuupmeetrit reovett, mida on võrreldes 2020. aastaga 12% vähem. Vähenemises mängis rolli asjaolu, et alates 2021. aasta juunist on Läänemerel keelatud lasta reisilaevadelt merre puhastamata reovett.

Heitvett lasti mullu laevadelt merre 3,7 miljonit kuupmeetrit ja seda oli tervelt 45% rohkem kui 2020. aastal. Ligi 80% heitveest pärineb reisilaevadelt. Samas vähenes reovee ja toidujäätmetega merre lisatud fosfori ja lämmastiku kogus võrreldes aasta varasemaga hinnanguliselt 9% - 2021. aastal oli merre lisatud fosfori kogus hinnanguliselt 42 tonni ja lämmastiku kogus 288 tonni.

Eelmisel nädalal toimunud töögrupi kohtumine oli mitteformaalne, kuna alates Venemaa sissetungist Ukrainasse 24. veebruaril on HELCOM töötanud ilma Venemaa osaluseta ning kohtumisi ei ole korraldanud komisjoni sekretariaat, vaid liikmesriigid ise.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.