Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Madis Kallas IAEA peakonverentsil: Peame tegema kõik selleks, et Ukrainat ei tabaks tuumakatastroof (2022-09-27 08:14:56)


Eile ja täna Viinis toimuval Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IAEA) peakonverentsil on keskseks teemaks, kuidas tagada Vene sõjalise invasiooni tõttu ohtu sattunud Ukraina tuumarajatiste turvalisus.

Konverentsil Eesti riigi nimel sõna võtnud keskkonnaminister Madis Kallas rõhutas 3000le osalejale Eesti üldsuse muret Ukraina tuumarajatiste pärast. "Need on endiselt suurimas ohus. Venemaa
okupatsioon Euroopa suurimas tuumaelektrijaamas peab viivitamatult lõppema," toonitas Kallas.

Minister tunnustas IAEA rolli tuumamaterjalide ja -tehnoloogia rahumeelsetel eesmärkidel kasutamise tagamisel. Kallas tõi ka välja, millist kasu on Eesti meditsiin, tööstus ja haridus saanud tuumatehnoloogiast tänu IAEA pakutud toele.

Täna pärastlõunal allkirjastas keskkonnaminister Kallas Eesti ja IAEA vahelise uue tehnilise koostöö raamkokkuleppe, mis kestab kuni aastani 2027. Koostöö keskendub radioaktiivsete jäätmete pikaajalise käitlemise tagamisele Eestis lõppladustusjaama rajamisega aastaks 2040, samuti tuumameditsiinile ja vähiravile. Lisaks vajame agentuuri abi Eesti spetsialistide koolitamiseks tuumaenergia ohutu kasutamise alal.

Õhtul kohtub Madis Kallas IAEA peadirektori Rafael Mariano Grossiga, kellega arutatakse Zaporižžja tuumajaama ohutuse tagamisega seonduvat ning keskendutakse Eesti ja agentuuri vahelistele koostööküsimustele.

Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur loodi ÜRO egiidi all 1957. aastal ning tänaseks on sellega liitunud 175 riiki. Eesti ühines IAEAga 1992. aastal. IAEA põhiülesanneteks on tuumaenergia rahumeelse kasutamise edendamine ning vastava rahvusvahelise koostöö arendamine, samuti tuumarelva leviku tõkestamise kaitsemeetmete rakendamise järelevalve. IAEAl on oluline roll ka riikide toetamisel kliimaeesmärkide saavutamisel ja tuumatehnoloogia turvalisel kasutamisel ning kiirgusohutuse edendamisel.

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 27.09.2022 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.