Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
"Võhma Juurikas", Riho Terase koduaed, Anu Raua Kääriku talu ja Heimtali muuseum ning Metste talu (2022-09-09 08:22:51)

Aiasõprade rõõmuks laat Võhma Juurikas, Riho Terase eriline koduaed, Anu Raua Kääriku talu ja Heimtali muuseum ning Metste talu tšillid Pärnumaal

Pühapäeval, 11.09.2022. a.

Pühapäev on väga tihe päev, täis erilisi käike ja tulisust. Esiteks sõidame Võhmasse aiandusseltsi Kanarbik korraldatud laadale Võhma Juurikas.

See laat on paljude jaoks kujunenud kohaks, kus peab käima. Oma põnevate taimedega on seal väljas Eesti aednike, kogujate ja puukoolide koorekiht: osta saab lillesibulaid, juurmugulaid, püsikuid, puude-põõsaste istikuid, saab täiendada ka aiasaaduste varusid. On taimi ja haruldasi sorte, mida kusagilt mujalt meil osta ei saagi. Mõnda sibulat on müügil vaid mõni üksik … Kui nüüd vihma tuleb, siis on jahe sügis parim istutusaeg. Kasutage juhust! Ka meelelahutuse eest on hoolitsetud. Kl 11 esinevad Inga ja Toomas Lunge, kl 12 Karmoškatrio. Vaba aja keskuses on näitus.


Samas on meil haruldane võimalus külla minna ka Võhmasse 25 aastaga kõige erilisema
koduümbruse kujundanud geneetikaprofessorile Riho Terasele. Tema pere aed asub Võhma vaba aja keskuse lähedal, aadress on Tartu tn 3. Kunagi oli R. Teras laada eestvedajaid, kuid nüüd ta ajapuudusel enam korraldajate hulka ei kuulu. Sissepääs Teraste aeda maksab 3 eurot, tasuda saab aiaväravas. Kui külm pole liiga teinud, näeme seal lisaks kõigele muule näiteks sügisel õues õitsvaid alpikanne.


Aias müüvad oma paljundatud taimi Riho Teras ja Tartu Botaanikaaed. Riho Teras pakub heas valikus kääbuspõõsaid, rabataimi, kanarbikulisi, püsikuid. Tal on Eesti suurim valik kääbuspajusid.


Aias on mitmeid eriilmelisi soppe: nt rabaaed, märg ja kuiv niit, mäestikuaed, alpiaed, stepiaed. Eri tingimustega kasvupaigad loovad eluvõimalusi paljudele taimekooslustele, nii saab nii taimedega rohkem katsetada. Rabaaia (seal kasvab palju tuttavaid marjakandjaid, aga ka tänavune uudis - karvane mustikas) piiril on ka aiaosa, mida Riho Teras kutsub mülkaks - seal elavad nt putuktoidulased taimed. Teras on katsetaja vaimuga mees ning eriline koguja - ta ei teagi oma aia taimetaksonite arvu, sest see ju muutub pidevalt!


Püsikuliike kasvatab ta ise seemneist. Sel teemal on ta avaldanud hea raamatu "Seemnest suureks. Püsikute külvamine ja idandamine".


Ja kui taimedest isu täis saab, siis saate pikkadele pimedatele õhtutele mõeldes Võhmas täiendada ka oma küünlavaru. Võhma Küünlavabrik on linna suurimaid huviväärsusi. Kõik küünlad valmivad käsitööna.

Loodame kohtuda ka vabriku omaniku Peter Wüthrichiga. Avatud on küünlapood.

Võhmast sõidame tekstiilikunstnik Anu Raua juurde Heimtalisse. Vaatame kaunist käsitööd nii muuseumis kui Kääriku talus. Kuulame lugusid perenaise tegemistest ja toimetamistest. Lisaks teeme veidi tööd. Korjame kokku õunapuude alla kukkunud õunu. Võimalusel kaasa võtta kindad.

Anu juures Kääriku talus sööme ka maitsvat lõunat.

Kaasa saab osta ilusat käsitööd, raamatuid ja postkaarte.


Kääriku talust sõidame edasi Tihemetsa lähistele Kärsu külla, kus Metste talul on rohkem kui 100 sordiga Eesti suurim tšillikogu. Ema Vaike Pärn kasvatab köögivilju, tütar Katrin Pärn-Reiser turundab ja müüb saagi maha. Selle teenistuses on ka tšillisõprade kokkutulek, mida tänavu korraldati juba neljandat korda ja degusteerimisüritus Saame tšillisõpradeks, mida on võimalik ka oma kodukanti tellida. Meile tutvustatakse tšillide kasvatamist ja pakutakse maitsta omatehtud tšillitooteid. Neid saame muidugi ka osta. Kaasa saab osta ehtsat talus küpsetatu maaleiba.

Lisateave ja pildid aadressil: www.metstetalu.ee

Retke aianduslikku osa juhib aiaajakirjanik ja mitmete aiandusraamatute toimetaja Meeli Müüripeal.

Buss väljub Rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2) eest kell 8.15. Tagasi Tallinnas kell 21.00

Sõidu hind koos muuseumipiletite, degusteerimise ja lõunasöögiga 45 eurot, kooliõpilastele 30 eurot

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil
5647 6297. Saadame kinnituse.

Allikas: Looduse Omnibussi teade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.