Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Pärandniidud vajavad meie hoolt ja tähelepanu (2022-07-01 08:24:18)

Homsel heinamaarjapäeval tähistatakse mitmete matkadega pärandkoosluste päeva. Eesti looduse ühed elurikkaimad kooslused -pärandniidud - vajavad jätkuvat tähelepanu ja hoolt, sest nende elupaikade unikaalsuse hoidmine on saavutatav vaid inimese ja looduse koostöös.

Eestis kasutatakse põllumajanduses pea miljon hektarit maad, millest 4% moodustavad pärandniidud. "4% elurikkuse säilitamiseks ja suurendamiseks on liiga vähe," ütles keskkonnaministri ülesandeid täitev maaeluminister Urmas Kruuse. "Pärandniidu omamine ja hooldamine on põllumehe au ja uhkus. Eestis on praegu ligi tuhat maahooldajat, kelle töö aitab niidukooslustel elada, suur tänu neile selle panuse eest," sõnas Kruuse.

Veel sada aastat tagasi moodustasid pärandniidud Eesti pindalast kuni 40% ehk ligikaudu 1,8 miljonit hektarit. Nüüdseks on pärandniitude pindala kahanenud rohkem kui 90%. Teadlased on hinnanud, et, hetkel on meie maastikes ligikaudu üle 100 000 hektari niidukooslusi, millest hoolduses ja taastamises on peaaegu 42 000 hektarit. Eestil on plaan võtta 2027. aastaks kasutusse 50 000 hektarit niite.

Eesti pärandniitude taastamine on pälvinud ka rahvusvahelist tunnustust, nii valis Euroopa Komisjon projekti "LIFE to alvars" ("Elu loopealsetele") parimaks LIFE-projektiks, mis Natura 2000 aladel on eales läbi viidud. See Lääne-Eesti loopealsete taastamiseks tehtud töö on mõjutanud lisaks loodusele ka kohalikku elu, sest inimesed hakkasid taas nendel aladel loomi karjatama. Pärandniitude taastamisel on väga oluline koostöö maaomanike ja kohalike inimeste vahel. Projekti käigus taastati loopealseid rohkem kui 2500 hektaril.

Sel aastal sai hoo sisse puisniitude taastamise ühisprojekt Lätiga- WOODMEADOWLIFE ehk PuisniiduLife. Selle eesmärk on suurendada puisniitude hoolduspinda mõlemas riigis ja aidata tagada loodusväärtuste säilimine ka tulevikus.

Pärandniitude säilimine sõltub maaomanike ja hooldajate tööst ja keskkonnateadlikkusest. Korralikud taastamistööd, õigel ajal niitmine ja karjatamine on meie niidukoosluste elujõulisuses võtmetähtsusega.

Pärandniitude päeva tähistamiseks on valitud heinamaarjapäev, sest Eesti rahvakalendris on see tugevalt seotud heinategemisega - päev on jaanipäeva kõrval mitmel pool orientiiriks heinateo alustamisel või õige heinaaja määramisel. Õigel ajal niitmine on üks põhitegevusi niitude hooldamisel, nii saavad niidutaimede seemned levida.

Pärandniitude päeval ühendavad kolm pärandniitudega tegelevat LIFE'i projekti - Loodusrikas Eesti, LIFE connecting meadows - LIFE sidusad pärandniidud ja puisniiduLIFE oma jõud, et pakkuda huvilistele võimalust tutvuda erinevate niidukooslustega. Selleks mitmel pool Eestis toimuvad matkad on tasuta. Matkade valik ja registreerimine on siin.Allikas: Keskkonnaministeeriumi 01.07.2022 pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

LINNUPELETUSPALL
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
TAIMEKAITSE-VAHENDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.