Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik tunnustas Eesti põllumajanduse keskkonnahoidlikkust (2022-04-26 08:34:45)

Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Janusz Wojciechowski kohtus 25.04.2022. a. Tallinnas põllumajandus- ja keskkonnaorganisatsioonide esindajatega, et arutada põllumajandus- ja toidusektori olukorda Ukrainas toimuva sõja valguses ning ühise põllumajanduspoliitika uue perioodi ettevalmistamist. Volinik tunnustas Eesti põllumajandus- ja toidutootmise panust Euroopa toidujulgeoleku tagamisse ja tõi esile siinse põllumajanduse keskkonnasõbralikkuse.

"Venemaa sissetung Ukrainasse on tekitanud suuri väljakutseid ka põllumajandussektorile ning põllumeeste ja toidutootjate olukord on hüppeliselt kasvanud tootmiskulude tõttu väga ebakindel. Kuigi koos tootmiskulude kasvuga on osades sektorites kasvanud ka põllumajandustoodangu hind, siis põllumajandustootjate riskid on tohutult kasvanud. Tunnustame selle valguses Euroopa Komisjoni abipaketti olukorra leevendamiseks, kuigi paketi maht on selgelt liiga väike," ütles volinikuga kohtunud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Sõrmuse sõnul on praeguses keerulises olukorras kõige olulisem anda põllumeestele kindlustunne ja rahu tegevusega jätkamiseks, et põllumehed saaksid kindlustada meie igapäevase toidujulgeoleku. "Peame väga kriitiliselt hindama täiendava halduskoormuse ja uute keskkonnaalaste kohustuste panemist põllumeestele, mida on näiteks kavas teha tööstusheite direktiivi või taimekaitsevahendite määruse ülevaatamise käigus. Talust taldrikule strateegia eesmärkide saavutamisel tuleb arvestada liikmesriikide olukorra ja senise panusega. Tunneme uhkust, et Eesti on taimekaitsevahendite, väetiste ja antimikroobikumide madala kasutuskoormuse ja mahepõllumajanduse suure osakaalu osas Euroopa Liidu parimate hulgas - sellega tuleb uute kohustuste määramisel ka arvestada," rõhutas koja juht.

Eestis turustatud taimekaitsevahendite kogus põllumajandusmaa hektari kohta jääb tunduvalt alla EL-i keskmise. Eesti on Eurostati andmetel Euroopa Liidu viie kõige vähem taimekaitsevahendeid kasutava riigi hulgas. Näiteks turustatavate taimekaitsevahendite kogus põllumajandusmaa hektari kohta on ligi seitse korda väiksem kui Hollandis, üle nelja korra väiksem Hispaanias ja üle kahe korra väiksem Poolas.

Põllumajanduskoda tunneb võimaliku suure halduskoormuse ja täiendavate kulude valguses suurt muret ka Euroopa Komisjoni poolt hiljuti esitatud tööstusheite direktiivi eelnõu osas, millega tahetakse keskkonnaloa kohustus laiendada ka veisekasvatusele ja oluliselt langetada loakohustuse alla minevate põllumajandusettevõtete künnist veiste, sigade ja lindude arvu osas.

Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Janusz Wojciechowski toetas igati põllumajanduskoja ettepanekut, et lähikuudel avaldatavas taimekaitsevahendite säästva kasutamise määruses tuleb taimekaitsevahendite kasutamise vähendamise sihtide seadmisel leida liikmesriikide suhtes aus lahendus ja arvesse võtta praegust taimekaitsevahendite kasutamise taset.

Sõrmus avaldas kohtumisel põllumajandusvolinikuga lootust, et Euroopa Komisjon leiab Eestiga kiiresti ühise meele ÜPP strateegiakava 2023-2027 heakskiitmiseks. "Põllumehed vajavad ettevalmistusteks ja uute nõuetega kohanemiseks piisavalt aega. Põllumajanduskoja hinnangul on uus kava väga piiratud eelarvelisi võimalusi arvestades üsna hästi tasakaalus, aga oleme väga mures, et põllumeeste sissetulekutoetused järgmisel aastal drastiliselt vähenevad. Praeguses keerulises julgeolekuolukorras näeme selles väga tõsist ohtu meie põllumeeste toimetulekule ja toidujulgeolekule, aga ka keskkonnaeesmärkide saavutamisele" rõhutas koja juht.Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.