Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Matsalu rahvuspargi kaitsekorra muutmine jätkub (2022-04-07 08:03:24)

Keskkonnaamet tutvustab Matsalu rahvuspargi uue kaitsekorra ehk kaitse-eeskirja kavandit ja ootab kõiki huvilisi sellele arvamust avaldama.Kavandiga saab tutvuda ameti kodulehel ja ettepanekuid esitada kuni 6. maini 2022.

Matsalu rahvuspark on liigirikas märgala nii Eesti mõistes kui ka rahvusvaheliselt - see on pärandniitude ja ulatusliku roostikuga ala, mis pakub soodsaid pesitsus- ja rändepeatuspaiku paljudele ohustatud liikidele. Igal kevadel ja sügisel lendab Matsalust läbi enam kui kaks miljonit vee- ja rannikulindu. Matsalut sümboliseeriv linnustik on osa mitmekesisest väärtuste tervikust, mis hõlmab elusloodust, maastikku ja kultuuri. Just tänu sümbioosile kohaliku pärandkultuuri ja maakasutusega on lindudele säilinud sobilik maastik rannaniitudel ja karjamaadel.

Keskkonnaameti peadirektori Rainer Vakra sõnul pärineb praegu kehtiv Matsalu rahvuspargi kaitse-eeskiri 1997. aastast. "Vahepeal on nii Matsalu looduskeskkond kui ka muu eluolu palju muutunud. Uue kaitse-eeskirja kavandi koostamisel oleme võtnud aluseks värsked teadmised loodusliku mitmekesisuse, liikide arvukuse ja koosluste seisukorra kohta. Kaitse-eeskiri on oluline, sest see aitab leida tasakaalu inimtegevuse ja looduskaitseliste väärtuste säilimise vahel. Ühtlasi määratakse kaitse-eeskirjaga kaitsevööndid, seal lubatud tegevused ja kehtivad piirangud," selgitas Keskkonnaameti peadirektor.

Rahvuspargi kaitsekord mõjutab paljusid osapooli: kohalikke elanikke, külastajaid, jahimehi, kalastajaid, ett­evõtjaid, keskkonnaühendusi ning akadeemilisi ringkondi. Koos nendega soovib Keskkonnaamet otsida võimalike eri huvide vahel tasakaalu. "Oluline on see, et kõikidel osapooltel oleks võimalus oma ettepanekuid eelnõule esitada. Kuna huvigruppe on palju ja kohati vastandlike huvidega, püüame leida parimat lahendust lähtudes rahvuspargi kaitse-eesmärkidest - kaitsta Lääne-Eesti rannikupiirkonnale iseloomulikku loodust, maastikuilmet ja kultuuripärandit," lisas Keskkonnaameti looduskaitse planeerimise osakonna spetsialist Kaie Eha.

Kaitse-eeskirja muutmise esimene avalik väljapanek toimus 12. novembrist 2020 kuni 8. veebruarini 2021. Selle jooksul sai Keskkonnaamet palju vastuväiteid ja ettepanekuid kaitse-eeskirja eelnõu kohta. "Ettepanekute läbitöötamise käigus tegime palju välitöid ja analüüsisime uuesti andmeid väärtuste kohta, nii saime ka uut teavet. Vahepeal tellisime uuringu lindude sügisrände kohta, pidasime arutelusid spetsialistide ja Keskkonnaministeeriumiga, kohtusime nii ornitoloogide kui ka kaluritega. Selle põhjal muutsime nii kaitsekorra kavandit kui ka piirkonna tsoneeringut. Muudatustes lähtusime esmajoones loodusväärtustest, kuid pidasime silmas ka kaitsekorra selgust, bürokraatia vähendamist ning alal praegu kehtivate erisuste ühtlustamist," kinnitas Keskkonnaameti looduskaitse planeerimise osakonna spetsialist Kaie Eha.

Matsalu rahvuspargi uue kaitse-eeskirja kavandi ja lisamaterjalidega saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel. Ettepanekud ja arvamused on oodatud Keskkonnaameti e-posti aadressile info@keskkonnaamet.ee6. maini 2022.

Oluline teave

· Olulised teated, kuupäevad ja kaitse-eeskirja kavandi materjalid on koondatud Keskkonnaameti kodulehele rubriiki Keskkonnateadlikkus, avalikustamised > Räägi kaasa! > Kaitse-eeskirjade eelnõude avalik väljapanek. Sealt leiab ka kaitse-eeskirja seletuskirja ning memod, kus võrreldakse praegu kehtivat ning kavandatud kaitse-eeskirja. Kehtivat ja uut kavandatavat rahvuspargi tsoneeringut saab vaadata ja võrrelda interaktiivsetest kaardirakendustest.

· Muudetud kavandi tutvustamiseks toimub infopäev 18.04.2022 kell 15 veebirakenduse Microsoft Teams vahendusel. Infopäeval tutvustab Keskkonnaamet planeeritud muudatusi võrreldes kehtiva kaitsekorraga. Infopäev salvestatakse, seda on võimalik hiljem järele vaadata.

· Muudetud eelnõu avalik arutelu toimub Lihula kultuurimajas 15. juunil 2022 kell 15. Seal tutvustab Keskkonnaamet laekunud ettepanekuid ja nende põhjal tehtud muudatusi.

· Kõigile rahvuspargi territooriumi maade omanikele saatis Keskkonnaamet kirjad nii rahvastikuregistris märgitud e-posti aadressile kui tavaposti teel. Kui Teie aadressid on muutunud või Te pole muul põhjusel teavitust kätte saanud, leiate kogu menetlust puudutava teabe ka Keskkonnaameti veebilehelt.

· Pärast avalikustamisel esitatud ettepanekute läbitöötamist ja muudatuste sisseviimist saadab Keskkonnaamet kaitse-eeskirja eelnõu ministeeriumitele kooskõlastamiseks. Lõpliku kaitse-eeskirja kinnitab Vabariigi Valitsus.Allikas: Keskkonnaameti pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.