Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Suure kliimamõjuga külmaainete illegaalne kaubandus ei tasu enam ära (2022-03-25 08:05:44)


Valitsus kiitis 24.03.2022. a. heaks atmosfääriõhu kaitse seaduse muudatused, millega tõkestada F-gaaside ebaseaduslikku kaubandust. Fluoritud kasvuhoonegaasid ehk F-gaasid on suure kliimamõjuga külmaained, millega on alates 1990ndatest aastatest asendatud osoonikihti kahandavaid aineid.

Euroopa Liit on kohustunud suure kliimamõjuga külmaainetelt üle minema keskkonnasõbralikele alternatiividele, võttes eesmärgiks vähendada aastaks 2030 turule lastud F-gaaside kogust võrreldes 2015. aastaga ligi 80%. See on aga andnud hoogu F-gaaside ebaseaduslikule kaubandusele ning 2018. aastal moodustasid Euroopasse sisenenud ebaseaduslikud F-gaasid turust hinnanguliselt lausa viiendiku.

Keskkonnaminister Erki Savisaare sõnul on pärast seadusemuudatuse jõustumist Eestis keelatud ühekordselt täidetavaid F-gaasi mahuteid nii vallata, edasi anda, vahendada kui ka omandada. "Enamik ebaseaduslikest F-gaasidest turustatakse just ühekordselt täidetavates mahutites," selgitas Savisaar.

Seadusemuudatus seab ka täiendavad nõuded F-gaaside järelevalve üle. "Usun, et saavutame täiendavate meetmetega õiglase turuolukorra ja vähendame ühekordsetest mahutitest pärinevaid lekkeid. Nii langeb ka oht inimeste turvalisusele ning keskkonnale," märkis keskkonnaminister.

Seadusesse lisati riikliku järelevalve erimeetmena võimalus teha kontrolltehingut, et Keskkonnaametil ja Maksu- ja Tolliametil oleks rohkem võimalusi F-gaasidega seotud rikkumiste kindlakstegemiseks ning varjatud põrandaaluse tegevusega võitlemiseks. Tõsteti ka karistusmäärasid, kuna senine 32 000 euro suurune maksimaalne karistus ei ole mõningate rikkumiste korral piisavalt tõhus. Juriidilise isiku maksimaalseid karistusmäärasid tõsteti 400 000 euroni.


Lisaks täpsustati müra käsitlevaid sätteid. Näiteks tuleb nüüdsest avaldada strateegilised mürakaardid riigi geoportaalis, et need oleksid avalikkusele kergesti kättesaadavad.

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.