Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Urmas Kruuse: süsiniku sidumine põllumajanduses tõstatab hulga veel vastuseta küsimusi (2022-01-18 09:04:38)


17. jaanuaril 2022. toimus Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogu (AGRIFISH), kohtumise kavas on Euroopa Komisjoni säästva süsinikuringe algatuse tutvustamine, mille järel on oodata aktiivset arutelu ja arvamuste vahetust.

"See on teema, kus küsimusi on hetkel rohkem kui vastuseid," sõnas maaeluminister Urmas Kruuse.

"Me ei saa mööda vaadata ambitsioonikatest kliimaeesmärkidest, mis näevad ette süsiniku sidumise suurendamist. Nende teemadega tuleb tegeleda, aga seejuures on oluline, et kõikide kavandatavate tegevuste ja metoodikate loomisel arvestataks liikmesriikide kohalike tingimuste ja lähteolukorraga. Kindlasti tuleks arvesse võtta ettevõtete seniseid tegevusi säästva süsinikuringe tagamiseks," rõhutas Urmas Kruuse, tuletades ühtlasi meelde, et põllumehe esimene ülesanne on toitu toota.

"Kuigi süsinikupõllumajandus pakub põllumeestele ahvatlevaid võimalusi oma ärimudelit ja sissetulekuid mitmekesistada, tuleb vältida olukorda, kus see võiks hakata maakasutuses toidutootmisega konkureerima."

Esimesi järeldusi algatuse "Säästev süsinikuringe" kohta on oodata märtsiks. Aasta lõpuks peaks Euroopa Komisjon esitama ettepaneku ELi süsiniku sidumise sertifitseerimise õigusraamistiku kohta. Lisaks on komisjonil plaan kutsuda kokku teemakohane ekspertgrupp, kes aitaks välja töötada vajalikke metoodikaid ja ärimudeleid süsinikupõllunduse ja muude süsiniku sidumist edendavate meetmete kasutusele võtuks.

Kohtumisel anti ministritele ülevaade ka ELi põllumajandusturgude hetkeseisust ning põllumajanduskaubandusküsimustest. "Enamikus sektoritest on viimastel kuudel märgata häid arenguid nii hindade tõusu kui ka stabiliseerumise näol, kuid jätkuvalt avaldavad põllumeeste sissetulekutele halba mõju sisendite kõrged hinnad," märkis Kruuse põllumajandusturgude olukorda kommenteerides.

Euroopa Liit on suurim põllumajandustoodete eksportija ja maailma suuruselt kolmas importija. ELi põllumajandus- ja toidusektor on tänu toitlustusteenuste järkjärgulisele taasavamisele ja inimestele seatud liikumispiirangute vähendamisele koroonakriisist taastumas. Eksport kasvas 2021. aasta jaanuarist septembrini 8% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, import kasvas 3,5%.

 

 

Allikas: Maaeluministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.