Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Reedel, 14. jaanuaril kell 12 tähistatakse Tartu vabastamise 103. aastapäeva (2022-01-13 09:04:02)


Mälestussammas. Foto autor: Ove Maidla

Reedel, 14. jaanuaril kell 12 tähistatakse Tartu vabastamise 103. aastapäeva pärgade asetamisega Tähtvere pargis asuvale Tartu vabastamise lahingu mälestussambale.


Mälestustseremoonial teenivad Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku õpetaja Kristjan Luhamets ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Tartu piiskopkonna preester Stefan Fraiman. Vabadussõjas langenutele ja Tartus Krediidikassa keldris hukatute mälestuseks loetakse päevapalve. Mälestusküünlad asetatakse ka Kompanii 5 keldri mälestustahvlite juurde.

Tartu linnapea Urmas Klaas ütles, et Tartu vabastamise aastapäev on oluline ajaloohetk meie linna ja Eesti vabaduse kättevõitlemise loos. "Just sellistest hetkedest saabki kokku tugev Eesti lugu. Et see lugu meis elaks ja meid veel sajandeid kõnetaks, tuleb seda ja kümneid teisi hetki igapäevaselt väärtustada ja mäletada," sõnas Klaas.

13.-14. jaanuaril 1919. aastal võitis Eesti rahvavägi eesotsas soomusrongide ja Julius Kuperjanovi partisanidega Vabadussõjas Punaarmeed ja vabastas Tartu linna. Tartu krediitkassa keldris (Kompanii tn 5) hukkasid enamlased 19 inimest. Tartu vabastamisel oli keskne roll Julius Kuperjanovi partisanidel ning soomusrongidel Anton Irve ja Karl Partsi juhtimisel. Tartu linna all vallutas soomusrong nr 1 dessant Jänese raudteesilla, mis avas tee linna. Tartu linn võideti tagasi 14. jaanuaril 1919.
 
 
 
Allikas: Tartu LV uudised

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.