Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Turustatav külviseeme peab vastama nõuetele (2021-12-20 09:35:53)

Põllu- ja köögiviljakultuuride puhul on lubatud turustada vaid Euroopa Liidu ühtsesse põllu- või köögiviljakultuuride sordilehte võetud sordi sertifitseeritud ja nõuetele vastavat seemet. Sertifitseerimine tagab kvaliteetse seemne ja annab ostjale kindluse, et seeme vastab nõutud standarditele.

Seemne sertifitseerimine on selle ehtsuse, puhtuse ja kvaliteedi ning taimetervisenõuetele vastavuse kontrollimine vastavalt rahvusvaheliselt kehtestatud nõuetele. See hõlmab ka seemne ja paljundusmaterjali pakendite sulgemist ja märgistamist Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) järelevalve all. Sertifitseerimine tagab ostjale kindluse, et seeme vastab nõutud standarditele.

"PTA teostas 2021. aasta jooksul 70 külviseemete turustamise kontrolli, millest viiel korral tuvastati nõuetele mittevastavusi. Ühe juhtumi puhul viidi läbi ka väärteomenetlus ning teo toime pannud isikut karistati rahatrahviga. Tegemist oli sertifitseerimata kanepiseemne turustamisega. Teised mittevastavused olid seotud köögiviljaseemnete turustamisega, kus leiti sordilehte mittekantud sortide seemneid ja märgistuse nõuetele mittevastavaid seemnepakendeid," selgitas PTA mahepõllumajanduse ja seemne osakonna nõunik Piia Puusepp.

Lisaks täpsustas Puusepp, et aasta esimese kolme kuu jooksul teostati ka köögiviljaseemnete hulgimüügiga tegelevate ettevõtete kontrolle. "Kokku võeti 66 kontrollproovi seemne idanevuse määramiseks. Kontrollide tulemusel eemaldati turult 181 idanevusnõuetele mittevastavat hariliku sibula seemnepakendit," selgitas Puusepp.

PTA tuletab meelde, et põllu- ja köögiviljakultuuride puhul on lubatud turustada vaid Euroopa Liidu ühtsesse põllu- või köögiviljakultuuride sordilehte võetud sordi sertifitseeritud ja nõuetele vastavat seemet. Seemne turustamiseks loetakse selle müügiks pakkumist, müügi eesmärgil omamist, müümist või muul viisil tasuta või tasu eest üleandmist.Allikas: Põllumajandus- ja Toiduameti pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.