Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Piimalabori avamisest möödus 50 aastat (2021-11-30 08:43:28)


Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi (EPJ) piimaanalüüside labor sai 29. novembril 50-aastaseks.

"Piimandus on väga oluline valdkond, olles osa meie toidujulgeoleku tagatisest. Rõõm on tõdeda, et kodumaine piim on kvaliteetne ja kvaliteet on püsiv. Meie piimatootjad on teinud selle nimel head tööd, aga tähtis roll on olnud ka piimalaboril, kes piimatoodete kvaliteedis veendub. Soovin laborile õnne juubeli puhul ja tänan poolsajandi jooksul tehtud töö eest," sõnas maaeluminister Urmas Kruuse.

Maaeluministeeriumi toiduohutuse asekantsleri ja Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS-i nõukogu esimehe Hendrik Kuuse sõnul on labor olulisel kohal nii Eesti piimanduses kui ka toiduohutuse valdkonnas laiemalt. "Tagamaks, et meie toidulauale jõudev piim oleks ohutu ja nõuetekohane, kontrollitakse seda eelnevalt piimaanalüüside laboris. Mul on hea meel, et labori tegevus on olnud järjepidev ja saame täna tähistada 50. aasta möödumist labori loomisest," ütles Kuusk.

Asutus loodi 1971. aastal Eesti Loomakasvatuse ja Veterinaaria Teadusliku Uurimise Instituudi juurde laborina, mis määras alguses instituudi majanditele piima rasva- ja valgusisaldust ja laienes seejärel oma tegevusega üle Eesti.

Alates 1998. aastast võtab labor regulaarselt ja edukalt osa rahvusvahelistest ringtestidest. Labor akrediteeriti 1999. aastal katselaborina piimaanalüüside valdkonnas. Selle sajandi alguses hakkas labor piimatööstustele erapooletu laborina analüüsima toorpiima kvaliteedinäitajaid.

"Labori areng on olnud viimase 50 aasta jooksul suur. Kui pool sajandit tagasi tegi labor traditsioonilisi piimaanalüüse, siis nüüd saame hinnata ka piimalehma jõudlust ja tervist, samuti söötmise taset ja piimatootmise hügieeni," lisas Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS-i juhataja Kaivo Ilves.

EPJi laboris analüüsitakse iga kuu 97% Eesti piimalehmade piimaproovidest ning kontrollitakse iga nädal Eesti piimafarmidest varutava toorpiima kvaliteeti.

Allikas: Maaeluministeerium; Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli AS pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.