Arvestuste kohaselt kahekordistub Euroopas aastaks 2020 praegune transpordile kuluv energiavajadus ning seetõttu on igasugune initsiatiiv vähendada fossiilsete kütuste osakaalu looduslike aseainete arvelt igati teretulnud. EL-s on üheks prioriteediks võetud bioetanooli tootmine, erinevad saamisviisid ning nende tasuvus.
6. raamprogrammi raames käivitatud 4-aastane (2005-2009) projekt NILE (New Improvements for Ligno-cellulosic Ethanol) püüab lahendada teaduslikke barjääre, et sisepõlemismootorites kasutatava puhta bioetanooli tootmine oleks majanduslikult tasuv.
Projekti eraldi alateemadena võib mainida uudsete ensüümsüsteemide väljatöötamine lignotselluloosi lagundamiseks fermenteeritavateks suhkruteks, loodud ensüümsüsteemide ja pärmseentüvede hindamine piloottehases, kus toimub ka erinevate protsessijääkide taaskasutamine, bioetanooli tootmise ja kasutamise sotsiaal-majanduslike ja globaalsete keskkonnamõjude analüüs.
Bioetanoolitootmise kulude vähendamise ning selle tehnoloogia majanduslikult tasuvaks ning laiapinnalisemaks muutmise kaudu näevad NILE-projekti liidrid Euroopa staatuse olulist paranemist bioenergia vallas, maapiirkondade majanduse kasvu ning üldiselt paremat vastupanuvõimet mitmetele saasteallikate pealetungile.
Projektiga saab lähemalt tutvuda aadressil: www.nile-bioethanol.org.
Allikas: Põllumehe e-uudised nr 2/2007.