Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Veronika Zadini inauguratsiooniloeng (2021-11-16 08:33:55)


Veronika Zadin. Foto: erakogu

16. novembril kell 16.15 peab Tartu Ülikooli materjalitehnoloogia professor Veronika Zadin ülikooli aulas inauguratsiooniloengu "Näha nähtamatut, mõõta mõõtmatut".

Alates sellest aastast on Eesti Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) assotsieerunud liige. CERN on üks tuntumaid ja mõjukamaid teaduskeskusi maailmas, inspiratsiooniallikas uutele teadlaste ja inseneride põlvkondadele, aga üllataval moel ka meie igapäevaelu mõjutaja - üks sealse töö (kõrval)tulemustest on muuseas internet.

CERN-i üks tuntumaid tegevusvaldkondi on fundametaalfüüsika. Just CERN-is leiti hiljuti eksperimentaalne kinnitus Higgsi bosoni eksisteerimisele. Aga kuidas siis tegelikult jõuda selleni, et mõõta ja kinnitada fundamentaalses teoreetilises füüsikas ennustatut? Kuidas luua vastav tehnoloogia ja mil moel tuua see tagasi meie igapäevaellu?

Üheks vastuseks on CERN-i teine tuntud "kaubamärk" -osakestekiirendid. Üks nende seadmete suuremaid probleeme on aga elektrilised läbilöögid - mikromõõtmetes välgud, mis tekivad tugevaid elektrivälju rakendavates seadmetes. See saladuslik nähtus algab mõnelt aatomilt, kestab ääretult lühikest aega ning kahjustab materjali silmaga nähtavas suurusjärgus, hävitades kõik mõõdetavad ja eksperimentaalselt jälgitavad põhjused, mis võimaldaksid mõista selle protsessi olemust.

Inauguratsiooniloengul räägib Veronika Zadin, kuidas võimaldada seni nähtamatutel ja mõõdetamatutel protsessidel muutuda jälgitavaks - mõõta mõõtmatut ja näha nähtamatut. Nimelt suudavad arvutuslik füüsika ja materjaliteadus muljetavaldaval moel kombineerida teoreetilise ja eksperimentaalse maailma, luues täiesti uue kontseptsiooni: arvutusliku eksperimendi. "Arvutisimulatsioonid on ilma kahtluseta tänapäeva teaduse kõige põnevam osa. Loengul kuulebki, kuidas need on rakendatud ühe maailma põnevaima eksperimendi teenistusse," sõnas ta.

Veronika Zadin on lõpetanud Tartu Ülikooli 2005. aastal, kaitsnud 2012. aastal füüsikalise infotehnoloogia erialal doktoriväitekirja "3D-mikroaku modelleerimine" ning töötanud aastatel 2012-2014 järeldoktorina Helsingi Ülikoolis. Alates aastast 2014 on ta töötanud Tartu Ülikoolis, uurides CERN-i osakestekiirendite materjale.

Professor Zadin koordineerib Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis Euroopa teadusruumi õppetooli projekti MATTER tegevust. Tema uurimistöö keskmes on multiskaala-simulatsioonimeetodite arendamine ja rakendamine materjaliteaduse ning arvutusfüüsika probleemide lahendamiseks. Ta koordineerib ka Eesti töörühma CERN-is kompaktse lineaarkiirendi CTF-3 eksperimendi juures.

Inauguratsiooniloengut saab jälgida ka videoportaali UTTV vahendusel.

Järgime üritusel riiklikke korraldusi ja kontrollime osalejate nakkusohutust. Palume loengul osalejatel koos isikut tõendava dokumendiga kaasa võtta tervisetõend vaktsineerimiskuuri läbimise või Covid-19 läbipõdemise kohta. Kohustuslik on kanda maski.

Allikas: Tartu Ülikooli pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.