Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Metsanduse uus arengukava saab teed rajava mõjuhinnangu (2021-10-11 08:33:45)

Metsanduse uue kümnendi arengukava (MAK2030) on esimene riiklik arengukava, mille puhul hindavad eksperdid lisaks keskkonnamõjule ka selle kultuurilist, sotsiaalset ja majanduslikku mõju.

MAK2030 avalikkusele tutvustatud keskkonna- ja muude oluliste mõjude strateegilise hindamise programm on kaardistanud arengukava olulised mõjud ja koostanud metoodika nende mõjude hindamiseks.

Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre sõnul ütles juba metsanduse arengukava koostamise eelmine juhtkogu, et selle arengukava puhul tavalisest mõjude hindamisest ei piisa ja seepärast otsustati hinnata mõjusid laiemalt.

MAK2030 KSH ja teiste oluliste mõjude strateegilise hindamise programmi koostasid kolm ettevõtet: Maves OÜ, Hendrikson & Ko OÜ ja Skepast&Puhkim OÜ. KSH juhtekspert Karl Kupits ütles, et koostatud metoodika annab aluse, kuidas järgmises etapis toimuvat hindamist oleks õigem läbi viia, KSH ja teiste mõjude hindamine toimub koos ühe tervikuna. "Laiaulatuslik töö tähendas lisaks tavapärastele KSH tegijatele ka teiste erialade ekspertide kaasamist," kirjeldas Kupits programmi koostamist.

Mõjuhindamise järgmises, aruande etapis tehakse kindlaks mõju suurus, ulatus, kestus, pöörduvus ja muud parameetrid ning vajadusel töötatakse välja leevendusmeetmed. Mõjusid hinnatakse, võrreldes MAK-i eesmärke teiste strateegiliste planeerimisdokumentide eesmärkidega. MAK2030 keskkonnamõju ja muude oluliste mõjude strateegilise hindamise programm koostatakse ühtse dokumendina.

"MAK2030 mõjude hindamise programm on oluline teetähis," nentis asekantsler Marku Lamp "Tänasele avalikustamisele järgneb programmi täiendamine ja nõuetele vastavaks tunnistamine ning seejärel hakkame otsima mõjude hindajat." Lamp selgitas, et samal ajal käib MAK-i eelnõu täiendamine, sest ettepanekuid laekus suvel pärast eelnõu avalikustamist palju. "Meie eesmärk on koostada koos peamiselt teadlastest koosneva juhtkoguga tulevikku vaatav, eesmärke seadev ja nende saavutamiseks vajalikke tegevusi kirjeldav dokument, mille juures oleks hinnang arengukava soodsatest ja ebasoodsatest mõjudest," sõnas Lamp.

Keskkonnaminister Tõnis Mölderi kinnitusel täidavad nii metsanduse arengukava kui mõjude hindamise programm ja hindamine ise üht eesmärki - Eesti metsi peab läbimõeldult ja jätkusuutlikult majandama. "Ühiskonna muutunud ning tihti ka vastandlikud ootused vajavad koostöös teadlaste ja huvigruppidega läbirääkimist ja faktipõhist analüüsi. Pärast kõigi mõjude läbikaalumist jõuame võimalikult tasakaaluka metsanduse arengukava vastuvõtmiseni," ütles Mölder.

MAK2030 KSH tegija leidmiseks kuulutab Keskkonnaministeerium lähikuudel välja riigihanke.

MAK2030 keskkonna- ja teiste oluliste mõjude strateegilise hindamise programm on leitav SIITAllikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.