Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Osoonikiht peaks taastuma sajandi keskpaigaks (2021-09-16 08:31:53)

16. septembril on rahvusvaheline osoonipäev, mis seekord keskendub toidu ja vaktsiinide külmaahela olulisusele. Külmaahelana mõistetakse toote säilitamist tootja määratud temperatuuril kuni toote tarbimiseni.

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialisti
Pärtel Niitaru sõnul on nüüdseks enamik osoonikihti kahandavatest ainetest kasutuselt kõrvaldatud. "Osoonikiht paraneb ja taastub eeldatavasti käesoleva sajandi keskpaigaks 1980. aasta eelsesse ulatusse," lausus Niitaru.

Osoonikihi kaitseks võeti 1987. aastal vastu Montreali protokoll, millega hakati piirama freoonide kasutamist külmutusseadmetes.
Montreali protokolli toetab 2019. aastal jõustunud ja juba 124 riigi ratifitseeritud Kigali muudatus, mille abil vähendatakse fluorosüsivesinike (HFCde) kasutamist. HFCd ei kahjusta küll osoonikihti, kuid need külmaained on tugevatoimelised kasvuhoonegaasid.

Niitaru sõnul on osoonikihti kahandavate ainete kasutuselt kõrvaldamine andnud hoogu jahutussektori märksa ökonoomsemaks muutumisele. "Kliima- ja külmutusseadmed töötavad nüüd varasemast tükkmaad tõhusamalt, samas kasutades vähem energiat," sõnas Niitaru.

Ilma korralikult töötava külmaahelata pole võimalik vältida toidukadusid, kaitsta rahva tervist ning tagada majanduse normaalne toimimine. Igal aastal läheb raisku umbes kolmandik kogu maailmas toodetud toidust - ei raisata mitte ainult maad, vett ja energiat, vaid ühtlasi tekitatakse ka hinnanguliselt 8 protsenti kogu aastasest kasvuhoonegaaside heitest.

Vaktsiinide külmaahel algab tavaliselt vaktsiinide säilitamiseks mõeldud külmkambrites või -ladudes. Varem pidid need külmkambrid toimima temperatuuril + 5 °C ± 3 °C, paljusid uue põlvkonna vaktsiine peab aga hoidma juba temperatuuril -70 °C või -20 °C. COVID-19 pandeemia on näidanud, kuivõrd kriitiline on tagada vaktsiinide külmaahela toimimiseks vajalik võimsus.

Tõhusate ning kliimasõbralike külmaahelalahenduste arendamine muudab need üle kogu maailma kättesaadavamaks, et ohutu toit ja vaktsiinid võiks jõuda tõrgeteta inimesteni.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.