Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Kliimaeesmärkide saavutamiseks on vaja panustada nii kasvuhoonegaaside sidumisse kui heite vähendami (2021-09-01 09:17:23)

Värskest uuringust selgub, et maakasutuse, maakasutuse muutuse ja metsanduse (LULUCF) sektoris saab kuni 2050. aastani kasvuhoonegaaside sidumist kõige tõhusamalt suurendada metsastamise, praegu eksporditava puidu Eestis väärindamise, jääksoode taastamise ja aiandusturba kaevandamise piiramise abil.

Keskkonnaministeeriumi tellimusel Keskkonnaagentuuri ja Eesti Maaülikooli koostöös valminud uuringu eesmärk on kirjeldada kasvuhoonegaaside (KHG) sidumist suurendavaid või heidet vähendavaid meetmeid ning nende mõju 2030. ja 2050. aasta kliimapoliitika eesmärkide täitmisel, arvestades sealjuures ka pikemaajalist perspektiivi - kuni 2100. aastani.

"Kliimaeesmärkide saavutamiseks ei piisa ainult sidumise suurendamist toetavatest meetmetest, aktiivselt tuleb panustada ka heite vähendamist soodustavatesse tegevustesse kõigis LULUCFi kategooriates," ütles uuringut tutvustades Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre.

Keskkonnaminister Tõnis Mölderi sõnul näitavad tulemused, et arvestada tuleb ka meetmete sotsiaal-majandusliku mõjuga, mis eeldab kompromisse erinevate eesmärkide vahel.

LULUCFi sektori KHGde heidet mõjutavad peamiselt metsade vanuseline struktuur, nende majandamise praktikad metsamaal ja põllumaal, kuivendatud turvasmuldadest tulenev heide, aiandusturba heitkogused ning süsiniku sidumine puittoodetes.

"Täiendav sidumine puittoodetesse saab tulla tootmismahtude kasvust, pikemaealiste toodete osakaalu suurenemisest või toodete eluea pikendamisest," selgitas uuringu üks autoritest, Keskkonnaagentuuri peaspetsialist Madis Raudsaar.

Nii süsinikubilansi, kui ka sotsiaal-majanduslikust aspektist, on suurima mõjuga paberipuidu ekspordi asendamine selle töötlemisega Eestis. Puittoodete tegeliku mõju hindamisel süsinikubilansile tuleks tulevikus arvestada ka asendusefekti. "Asendusefekti olulisusele on tähelepanu pööratud ka Euroopa Liidu äsja avaldatud metsastrateegias, aga tuleb edasi liikuda, et seda võetaks arvesse ka LULUCFi aruandluses, mis annaks meile realistlikuma pildi puidu kasutamise positiivsest mõjust kliimamuutustega võitlemisel," rääkis Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre.

Jääksoode korrastamine - kas siis taastamine märgalaks või metsastamine - võimaldab oluliselt vähendada KHGde heitkoguseid. Näiteks RMK korrastas eelmisel aastal veidi üle 500 ha vanu turbamaardlaid. Sarnane efekt on ka turvasmuldade harimise lõpetamisel ehk siis nende taastamisel rohumaaks või märgalaks, samuti metsastamisel.

Uuringus toodud lisameetmete koondstsenaariumi rakendamisel oleks võimalik sektori sidumist 2030. aastaks suurendada ligikaudu 0,5 miljoni tonni CO2 ekvivalendi võrra.

Uuring "Maakasutuse, maakasutuse muutuse ja metsanduse sektori sidumisvõimekuse analüüs kuni aastani 2050" on leitav SIITAllikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.