Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Rakvere Soolikaoja sai 7. juunil Eesti esimesed reostust puhastavad ujuvsaared (2021-06-08 08:30:09)


Soolikaoja Rakveres. Foto: Taavi Bergmann

Esmaspäeval, 7. juunil alustas Soolikaoja ülemjooksule Eesti esimeste reostust puhastavate ujuvsaarete paigaldamist Keskkonnaministeeriumi juhitud projekt LIFE IP CleanEST.

Ujuvsaared paigaldati Soolikaoja põhjasetete ohtlike ainete vähendamiseks ning pinnavee kvaliteedi parendamiseks. Ujuvsaarte raamid valmisid kohapeal 4. juunil, misjärel pandi need tühjadena nädalavahetuseks ujuma. Esmaspäevast teisipäevani istutatakse nendele taimed.

Rakvere linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Riin Sikka sõnul kinnitavad LIFE IP CleanEST projekti uurimistulemused Soolikaoja halba seisundit. "See on põhjustatud kõrgest nitraatide sisaldusest, mis on iseloomulik piirkonna põhjaveele. Samuti leidub Soolikaojas mitmeid teisi saasteaineid," ütles Sikka.

Uurimisgrupi juhi, Eesti Keskkonnauuringute Keskuse peaspetsialist Vallo Kõrgmaa ettepanekul otsustati Soolikaoja põhjasetete ohtlike ainete sisalduste vähendamiseks ning pinnavee kvaliteedi parandamiseks kasutada fütoremediatisooni ehk taimtervendamist. "Kasutame rohetaimi ja nendega seonduvaid mikroorganisme, et vees olevad kahjulikud saasteained lagundada ja kahjutuks teha. Sellise looduslähedase tervendusmeetme rakendamiseks rajame kolmele paistiigile ujuvsaared," selgitas Kõrgmaa.

Ujuvsaared ehitatakse 200 mm PEM torudest. Põlvedega ühendamisel luuakse kaheksanurksed raamid, mille põhjaks kasutatakse metallvõrku. Taimede kasvupinnaseks paigaldatakse võrgule kookosmatt ja kivivill. Taimed istutatakse kivivilla sisse nii, et juurestik ulatuks vette. Taimede osas tehakse valik selliste seast, mis armastavad vett ja tarbivad juurte abil veest saasteaineid. Sellised taimed on näiteks villpea, hundinui ja erinevad iirised.

Kirikuaia pargi tiiki paigaldatakse kolm ujuvsaart, Supeluse pargi tiik saab viis ujuvsaart ja Allika pargi paistiik kolm ujuvsaart. Kokku 11 ujuvsaart kogupindalaga 170 ruutmeetrit.

"Ujuvsaarte kasutamise idee lähtus eelkõige tõigast, et Soolikoja on linna vahel mitmes kohas ümber kujundatud paisjärvedeks, mis on sobilikud sellise tehnoloogia kasutamiseks," ütles Kõrgmaa. "Teiseks argumendiks oli, et lahendus on suhteliselt odav ning töötab passiivselt. Boonuseks pakuvad saared uusi elupaiku vee-elustikule ja pesitsuspaiku lindudele," lisas ta.

LIFE IP CleanEST on Ida- ja Lääne-Virumaa veekogumite seisundi parandamise projekt, mis katab kokku 240 000 hektarit, hõlmates ühtekokku 574 km ulatuses vooluveekogusid ja ligi 160 000 hektarit rannikuveekogusid.Projekt kestab kümme aastat ja selle kogumaksumus on 16,7 miljonit eurot.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.