Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaministeerium toetab karusloomafarmide keelustamist (2021-04-22 08:28:30)

Keskkonnaminister Tõnis Mölder toetab seaduseelnõu, mille alusel keelustataks Eestis loomade karusnaha eesmärgil pidamine. Ministri hinnangul võivad farmides peetavad loomad koroonaviirusega nakatumise korral olla ohuks nii inimeste tervisele kui keskkonnale. Samuti on oluline karusloomade pidamise eetiline pool.

"Eetilisusest lähtudes oleme me jõudnud täna sinnamaani, kus enamik Euroopa Liidu liikmesriike on oma territooriumil kas siis keelustamas või juba keelustanud kogu karusloomafarmidega seonduva," märkis Mölder. "Ma arvan, et Eesti võiks samamoodi liikuda nende Euroopa Liidu liikmesriikide hulka, kes vastavalt käituvad."

"Oleme varasemalt välja toonud, et mingi- ja kährikufarmidele on looduskaitseseaduse alusel kehtestatud selged nõuded, mille eesmärgiks on keskkonnaohu miinimumi viimine. Samas ei ole välistatud loomade lahti pääsemised nii puuride ja aedade amortiseerumise tõttu kui ka õnnetuste tagajärjel," ütleb keskkonnaminister Tõnis Mölder Riigikogu keskkonnakomisjonile saadetud arvamuses.

Keskkonnaminister märkis, et viimase aasta jooksul on selgunud palju täiendavat informatsiooni seoses SARS-CoV-2 jõudmisega paljudesse mingifarmidesse üle maailma. "Euroopast kui ka Ameerikast on teated farmiloomade massnakkustest ning viiruse inimesele tagasi nakkamisest. Vähemalt eksperimentaalselt on tõestatud ka kährikute võime viiruse vaheperemeheks olla, ebaselgus valitseb teiste farmides laialdaselt peetavate koerlaste osas nagu erinevad rebased," kirjeldab Mölder.

Farmides peetavad koroonaviirusega nakatunud loomad on keskkonnaministri sõnul ohuks nii inimeste tervisele kui ka olulised keskkonnaohu kandjad. "Keskkonnaministeeriumi seisukohast on muidugi kriitiliselt oluline ära hoida nakkuse jõudmine maailma ühe ohustatuima pisikiskja Euroopa naaritsa jt väikekiskjate populatsioonidesse. Kehtiva seadusandluse alusel ei ole Keskkonnaametil õigus minkide või kährikute impordi- või farmilubade andmisest keelduda, viidates viiruseohule, samas on selge, et viiruseoht nendes farmides lähiajal ei kao. Eeltoodust lähtuvalt toetab Keskkonnaministeerium seaduseelnõu kiiret vastu võtmist," selgitab Mölder.

Keskkonnaminister soovitab kaaluda mõistliku üleminekuajana viie aasta pikkust perioodi, toetuste pakkumist, kulude osalist kompenseerimist või ettevõtluse suuna muutmiseks vajaliku toetusmeetme rakendamist tänastele karusloomafarmide ettevõtetele, tööstuse töötajatele ning seotud osapooltele.

Mölder avaldas lootust, et parlament liigub eelnõu menetlusega kiiremas tempos edasi.

Riigikogu keskkonnakomisjonis menetluses olev eelnõu näeb ette keelustada Eestis loomade aretamine ja pidamine üksnes või peamiselt karusnaha saamise eesmärgil. Seletuskirjas märgitakse, et 2015. aasta 26. novembril esitleti Euroopa Parlamendis teadusraportit, mille kohaselt on karusloomafarmide keelustamine ainus lahendus karusnahatööstuses aset leidvate loomade heaolu tõsiste rikkumiste ärahoidmiseks. Raportist nähtub, et karusloomafarme, kus suudetaks metsloomade vajadustele vastu tulla, ei ole olemas.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.