Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tartu Ülikooli teadlased uurivad satelliitide abil Eesti rannikuvett (2007-03-22 17:55:41)


Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituudi teadlaste töögrupp eesotsas vanemteadur Tiit Kutseriga on välja töötanud algoritmi, mis aitab satelliidiga mõõta sadamate süvendustöödest tekkinud hõljumi kontsentratsiooni Eesti rannikuvetes.*

Rannikuvete kaugseire meetod töötati välja riikliku keskkonnaseire projekti "Rannikumere muutuste uuringud ja kaugseire" raames. Projekti eesmärgiks oli testida erinevate satelliitide sobivust Eesti rannavete seisundi hindamiseks ja töötada välja algoritme, mis võimaldaksid hinnata optiliselt aktiivsete ainete (fütoplankton, tahked osakesed, lahustunud orgaaniline aine) hulka Eesti rannavetes nii Läänemeres kui ka Peipsi järves.

Projekti eestvedaja Tiit Kutseri sõnul on sadamate süvendustöödest tekkinud hõljumi levik ja selle mõju ümbritsevale keskkonnale probleem, millega Eesti rannikualadel pidevalt kokku tuleb puutuda. "Süvendustööde mõju ulatuse kindlakstegemine, nagu ka kogu Eesti rannikuvete seisundi jälgimine laevadelt on aga aeganõudev ja kallis. Peaaegu ainsaks operatiivse seire teostamise võimaluseks on kasutada satelliite. MODIS Terra ja Aqua satelliitide abil on Eesti laiuskraadidel võimalik saada kuni neli pilti päevas," ütles Kutser.

Hõljumi hindamise algoritme saab kasutada edaspidisel süvendustööde keskkonnamõjude hindamisel ning merekeskkonna seires, mis tänu satelliitide kasutamisele on oluliselt operatiivsem ja odavam kui laevadelt teostatud seire.

Projekti finantseerisid Keskkonnaministeerium ning Sillamäe Sadam.

Lisainfo: Tiit Kutser, TÜ Eesti Mereinstituudi vanemteadur, tel 671
8947, tiit.kutser@ut.ee.

Allikas: Tartu Ülikooli 22.03.2007 pressiteade.


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.