Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
CO2 heitkoguse ühikute uue kauplemisperioodi nõuded jõuavad seadusesse (2021-03-05 06:41:45)

Valitsus kiitis 4. märtsi istungil heaks atmosfääriõhu kaitse seaduse muutmise, millega viiakse seadus kooskõlla Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikute kauplemise uue perioodi nõuetega. Kauplemiskord jääb uuel perioodil samaks, küll aga muutuvad ühikute eraldamise põhimõtted.

Neljanda, aastaid 2021-2030 hõlmava kauplemisperioodi põhilised erinevused eelnevate perioodidega võrreldes on järgmised:

- lubatud heitkoguse ühikute üldkogus väheneb igal aastal 2,2%,

- tasuta eraldatavate lubatud heitkoguse ühikute koguseid kohandatakse igal aastal käitiste tootmistaseme muudatustega.


Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna peaspetsialisti Imre Banyaszi sõnul tagavad neljanda perioodi muudatused käitistele tasuta ühikute õiglasema eraldamise. "Samuti suunavad muudatused ettevõtteid oma tootmist ka edaspidi efektiivsemaks muutma ning kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendama," lausus Banyasz.

Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteem (ELi HKS) on ELi kliimapoliitika üks peamisi instrumente, vähendamaks kasvuhoonegaaside heidet energiatööstuses ja energiamahukas suurtööstuses. See hõlmab 11 000 käitist ning 45% kogu ELi heitkogustest. Eestis kuulub ELi HKSi 44 käitist.

Atmosfääriõhu seadust täiendatakse ka 2021. aastast kehtima hakanud jagatud kohustuse määruse (JKM) nõuetega, mille kohaselt on Eestile seatud aastateks 2021-2030 kasvuhoonegaaside heite piiramise iga-aastased kohustuslikud sihttasemed transpordi, põllumajanduse, jäätmekäitluse, tööstuslike protsesside ja väikesemahulise energiatootmise sektoris.

"Liikmesriikidel on lubatud määruse alusel loodud heitkoguse ühikutega omavahel kaubelda, sestap ongi vaja seaduses sätestada JKM-sektorite heitkoguse ühikutega kauplemise põhimõtted," märkis Banyasz. Ta lisas, et seaduse muutmisega pikendatakse kehtivat korda ning kauplemiskorras sisulisi muudatusi ei tehta.

Valitsus saadab atmosfääriõhu kaitse seaduse muudatused otsustamiseks Riigikokku.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.