Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tartu linn ja Tartu Ülikool hakkavad tegelema linnavalgustuse tervislikkusega (2021-03-04 08:03:35)


Tänavavalgustus. Foto autor: Ahto Sooaru


Tartu linn osaleb koos Tartu Ülikooliga projektis ENLIGHTENme, mille raames hakkavad eksperdid eri teadusaladelt uurima, kuidas välis- ja sisevalgustus inimeste tervist mõjutab.

Kümmet riiki ühendava projekti lõppeesmärk on välja töötada tervisesõbralikud linnavalgustuse lahendused.

Tänavavalgustus, kunstlik taevakuma ning valgust kiirgavad ekraanid mõjutavad kõik meie bioloogilist kella ning seda eriti just öösel, selgitas projekti Tartu Ülikooli poolne koordinaator genoomika-metaboloomika kaasprofessor Toomas Haller. "Ööpäevarütmide häirimine avaldab omakorda mõju meie unele, ainevahetusele ning isegi käitumisele ja meeleolule," lisas Haller. "Kui teaksime selliseid mõjusid täpsemalt, saaksime linnavalgustust paremini planeerida, et selliseid kahjulike tagajärgedega arenguid neutraliseerida," lisas Haller.

Tartu linn on viimastel aastatel aktiivselt tegelenud tänavavalgustuse uuendamise ja säästlikumaks muutmisega ning ulatuslikke rekonstrueerimistöid on kavas teha ka tänavu. Tartu linna projektijuhi Jaanus Tamme sõnul pole aga seejuures osatud arvestada tervislikkuse aspektiga. "Pigem oleme silmas pidanud elanikele turvalise keskkonna loomist ja energiasäästu," sõnas Tamm.

Projekti ENLIGHTENme raames hakkavad teadlased uurima, kuidas välis- ja sisevalgustus inimeste tervist mõjutab. Teadlased viivad kolmes linnas - lisaks Tartule ka Bolognas ja Amsterdamis - läbi uuringu, et selgitada välja seosed tervise, heaolu, valgustuse ja sotsiaalmajanduslike tegurite vahel. "Loodame, et tänu sellele projektile saame astuda sammu edasi, et kasutada edaspidi saadud teadmisi Tartu linna välisvalgustuse planeerimisel ja rekonstrueerimisel," rääkis Tamm.

Rohkem infot projekti kohta www.enlightenme-project.eu

 

Allikas: Tartu uudised

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.