Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
RMK Marana taimlas Pärnumaal jäid taimed liivatormi kätte (2021-02-03 08:41:47)


RMK Marana taimlasse soetatud uudse seadmega töödeldi esimesed kaks miljonit männitaime kattes need liimi ja liivaga, et ennetada männikärsaka kahjustusi. Tegu on esimese
omalaadse seadmega Eestis.

"Uudne okaspuutaimede töötlemise seade läbis kaks kuud kestnud käivitamisperioodi ja andis sellega oma panuse ligi kahe miljoni männitaime kaitsmiseks männikärsaka kahjustuste eest. Seade katab taimed veepõhise veniva liimi ja peeneteralise liiva kihiga, misjärel kaitsekiht kuivatatakse ja taimed pakendatakse," ütles RMK taimekasvatusjuht Tõnu Reim.

Edaspidi käivitab RMK seadme sügiseti ja planeerib töödelda igal hooajal vähemalt 4,5 miljonit männitaime. "See hulk männitaimi kulub arvestuslikult riigimetsas kärsakaohtlikele lankidele," ütles Reim ja lisas, et väikese ümberseadistamisega saab sama seadmega töödelda ka kuuse potitaimi.

Taimi töödeldakse, kuna väikesed taimed on kahjurite tekitatud vigastustele tundlikud. Taimekaitsevahenditega on võimalik vältida, et suur töö käbide korjamisest kuni taimede kasvatamise ja istutamiseni poleks asjatu ning võimalikult paljud taimed sirguksid suurteks puudeks. "Conniflex tagab taimedele vähemalt kaks aastat kestva kaitse. See on piisav aeg, et aidata puuhakatisel kõige kriitilisem ja tundlikum periood üle elada," selgitas Reim. Männikärsaka tõrjeks on kasutusel ka mitmeid teisi keskkonda säästvaid vahendeid, näiteks kaitsetorbikud, taimede liim (Hylonox) ja kaitsevaha (Ekovax).

Okaspuutaimede töötlemise seadme juurde soetati ka pakendamisliin. Töötlemis- ja pakendamismasin aitab kokku hoida kulusid ja kiirendab tööprotsessi tehes ära mitme inimese käsitöö ja võimaldab inimesi kasutada teiste vajalike tööde tegemisel.

Töödeldud ja pakendatud taimed asetatakse külmhoonesse või õue talvituma, kust need kevadel viiakse istutamiseks metsa.

Okaspuutaimede töötlemise seade Conniflex ja pakendamisliin pärinevad Rootsi ettevõttelt BCC AB. Conniflexi seadmetega varustatud taimlaid on koos Marana taimlaga kokku kaheksa, neist kuus Rootsis ja üks Lätis Mazsilis.

Allikas: RMK pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

TAIMEKAITSE-VAHENDID
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.