Linnukevad on tänavu erakordselt varajane, kevadekuulutajad saabusid märtsi alguses koos esimese soojalainega, teatas Läänemaa Linnuklubi juhataja Tarvo Valker.
Valkeri andmeil nähti 6. märtsil mitmel pool Läänemaal põldlõokesi, neljapäeval kuuldi Silma looduskaitsealal ka kevade esimest hallhane.
Nädala keskel jõudsid kohale esimesed hallhaigrud, õõnetuvid, kiivitajad ning laululuiged.
Nädalavahetusel jätkus arvukas põldlõokeste, hiireviude, kiivitajate ning kuldnokkade ränne, Vormsis nähti üht rändavat kaelustuvi.
Pühapäeval kohati Läänemaal ka esimesi suur–laukhanesid ja rabahanesid.
„Ehkki laht on veel jääs, otsivad haned ja luiged toitu põldudelt, mis on juba paljaks sulanud," selgitas Valker.
Valkeri andmeil on Saare– ja Pärnumaal nähtud ka esimesi sookurgi.
Matsalu rahvuspargi spetsialist Eve Mägi oletas, et osa kevadekuulutajaid talvitus kas linnas või kaugemal avamerel ja kui ilm läks soojaks, liikusid sisemaale pesitsuspaiku ja söögikohti uurima.
Meri on jääs, aga jõed on lahti, lisas Mägi.
Eve Mägi sõnutsi on olnud aastaid, mil rändlinnud hakkavad saabuma juba veebruaris.
„Kevad on viimase 15 aasta varasemaid," hindas Valker.
Viimaste aastate linnukevaded on üldjuhul kippunud hiliseks jääma, sest külmad ilmad ja lumi on püsinud märtsi keskpaiga või isegi teise pooleni.
Viimase 20 aasta keskmine põldlõokese saabumine oli tänavu 10 päeva varasem. Ka teiste lindude saabumine on olnud 7–10 päeva jagu tavapärasest varasem.
Linnukevade edasine kulg oleneb eeskätt järgmiste nädalate ilmadest, sest ka väike külmalaine mõjutab rändlindude edasist saabumist, sõnas Valker.
Allikas: ajaleht Lääne Elu 13.03.2007, Lehte Ilves.