Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Septembrikuine tihaste rekordränne Kabli linnujaamas (2020-10-08 08:44:43)


Linnud suunatakse mõrdpüünisest kogumiskasti toika otsa
kinnitatud kolistaja abil, misjärel linnud välja võetakse,
rõngastatakse, mõõdetakse, kantakse registrisse ning uuesti vabastatakse

Septembrikuu tõi Keskkonnaagentuuri Kablis asuvasse linnujaama loetud päevade jooksul tõelise tihaste rändetormi, mil rõngastajate käed olid nii tööd täis, et teist sellist naljalt ajaloost ei meenugi. Ühe päevaga said rõnga jalga 2208 lindu.

Esimene sügistorm saabus mäletatavasti 10. septembril ning järgmine juba 17. septembril. 23. septembril pöördus tuul lõunasse. Toimus ilmamuutus, mille järel jäi soodne rändeilm püsima septembri lõpuni. Järsk ilmamuutus tõi endaga kaasa rändsete tihaste laviini.

Nii kogesid kolmapäeval (23.09.2020) Kablis vahetuses olnud neli linnurõngastajat päeva, millist pole linnujaamas ammu olnud. Rõngastuspuldis olid Jaak Tammekänd ja Raul Vilk ning mõrdpüünisega opereerisid Aivo Klein ning Meelis Leivits. Kella 11-ks oli rõngastamist ootavaid linde juba nii palju, et tuli kolmekesi rõngastama asuda ning viimane neist pidi üksinda püünisega toimetama.

Tihased saabusid püünisesse sisuliselt katkematu voona. Põhiline rände tipp, mis koosnes puhtalt must-tihasest, saabus kella 12 paiku ning kestis kella 15-ni. Rõnga sai tol päeval jalga 2208 lindu. Lisaks saadi 5 välismaist taasleidu (2 Hollandi, 1 Saksamaa, 1 Läti ja 1 Leedu) ning tabati ka 2 lääne-pöialpoissi.

Tol päeval löödi järjekordselt üle sinitihase päeva rekord, mis on nüüd 724 lindu (eelmine rekord pärineb eelmise aasta 26. septembrist, mil rõngastati 566 sinitihast).

Üle 2000 rõngastusega päevi pole linnujaama ajaloos just palju -enam kui 50 aastase ajaloo jooksul vaid 15 päeva. Enamasti jäävad need 1970ndatesse ja 80ndate aastate algusesse. Viimane taoline rändepäev oli 28. septembril 2005, mil sai rõnga jalga 2158 lindu.

Kuna soodsad ilmad jätkusid, siis jätkus ka tihaste ränne. Hullule kolmapäevale (23.09.2020) järgnesid kolm päeva, mil rõngastati iga päev üle 1000 linnu. Lisaks saadi veel 2 välismaist taasleidu (2 Vene) ning püstitati uus lääne-pöialpoisi päeva rekord, milleks on nüüd 3 lindu.

"Septembri lõpu seisuga võis öelda, et esimene rändtihaste laine lahkus meilt sel aastal väga lühikese, 6-päevase perioodi jooksul. Oma osa on selles kindlasti tuulisel ja tormisel septembri algusel, kuid oma panuse andis ka üllatusena saabunud musttihase invasioon, millist pole Kablis nähtud juba mõnda aega, " nentis eluslooduse osakonna peaspetsialist Meelis Leivits.

Septembrikuu jooksul said linnujaamas rõnga jalga 7613 lindu. Võrreldes eelnevate aastatega on 2020 hooaeg veidi teistsugune. Pea olematu arvukusega on sel aastal sabatihane (vaid 19 rõngastust), kelle arv küllalt sageli esinevatel invasiooniaastatel ulatub tuhandetesse. Sabatihaste invasiooni asemel leidis aset musttihaste invasioon (2221rõngastust) ning jätkuvalt arvukas oli sinitihane (2175 rõngastust).

Tähelepanu on äratanud asjaolu, et tavatult suur osa rõngastatud sini- ja rasvatihastest on olnud vanalinnud. See on märk selle kohta, et sigimisedukus oli 2020 aasta kevadel väike ning on võimalik, et oktoobrikuus jääb rändtihaste järgmine rändelaine tulemata.

 Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.