Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
ERMis avati näitus metsandushariduse ajaloost (2020-08-18 08:45:15)


Akadeemilise metsandushariduse juubelipidustused kulmineerusid 17. augustil aktuse ja vilistlaskokkutulekuga Eesti Rahva Muuseumis. Enne seda avati näitus metsandushariduse ajaloost ning esitleti limiteeritud tiraa˛iga ajalooraamatut.

Metsateadlaste koolitamise vajadus tekkis Eestis pärast 1919. aasta maareformi, mil 80 protsenti metsadest arvati riigi omandisse. Spetsialiste, kes oleksid osanud seda rikkust kaitsta ja majandada aga pehmelt öeldes nappis. Nii loodi 1920. aasta 15. augustil Tartu ülikooli juurde metsaasjanduse ja geodeesia õppetool. Tänaseks on Tartus koolitatud rohkem kui 4000 kõrgharidusega metsandusspetsialisti, kes oskasid Eesti metsi hoida ja targasti majandada nii minevikus ning nad teevad seda ka tulevikus.

Juubeli väärikaks tähistamiseks algas Eesti Rahva Muuseumis kell 17 aktus, kus esinesid tervitustega Eesti Maaülikooli rektor prof Mait Klaassen, Eesti Vabariigi peaminister Jüri Ratas, Eesti Teaduste Akadeemia president prof Tarmo Soomere, Eesti Metsaseltsi president prof Hardi Tullus ja teised.

Tund enne aktust avasid metsateadlased näituse "Sada aastat emakeelset metsandusharidust". Kell 18 esitles juubeliraamatut "Sada aastat emakeelset akadeemilist metsandusharidust Eestis" selle koostaja dr Ivar Sibul. Järgnesid koostööpartnerite tervitused, maaülikooli metsandus- ja maaehitusinstituudi direktori Marek Metslaidi tänukõne ning vilistlasmärkide ja tänumüntide üleandmine. Õhtu lõppes vilistlaspeoga.

Metsandushariduse juubeliüritused said alguse juba möödunud aasta sügisel, mil maaülikool kinkis Tartu linnale jõulupuu. Kuusk ehtis Emajõelinna Raekoja platsi kogu pühadeaja. 4. juunil korraldasid metsateadlased lodjasõidu Tartust mööda Emajõge ja Ahja jõge Ahijärvele, et korrata 99 aasta tagust tudengite retke. Seejärel istutati Järvselja metskonda juubelimets. Päev hiljem tõi lodi metsateadlased Tartusse tagasi. Selgi korral sümboolselt ja puukoormaga. Oli ju metskonna üks ülesandeid varuda küttepuid Tartu ülikooli enam kui 700 ahju soojendamiseks. 16. juunil avati Tähtveres maaülikooli linnakus lillepeenar, tähistamaks sajandi möödumist metsatarkuste õpetamisega alustamisest ülikoolis.

15. augusti keskpäeval istutati Eesti Maaülikooli metsamaja ette akadeemilise metsandushariduse 100. aastapäevaks tammepuu ning esitlusele tuli pidupäevale pühendatud Eesti Posti tervikasi.

Allikas: Eesti Maaülikooli 17.08.2020 pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.