LEADER keskkonnaprojekt - OFF-GRID päiksepaneelidega maja
Hiiumaal Soonlepas. Foto: Hiidlaste koostöökogu
Põllumajandusuuringute Keskus koostöös Maaeluministeeriumiga algatas veebruaris konkursi "Märka LEADERit 2.0", et tuua esile Eesti maaelu arengukava 2014-2020 LEADER toetusmeetme parimad projektinäited.
Üle-eestilisele konkursile laekus kokku 80 projekti, millest hindamiskomisjon valis välja 16 nominenti. Parimad kuulutatakse välja 11. augustil 2020 Jänedal toimuval tunnustusüritusel.
Ootame kõiki osa võtma rahva lemmiku valimisest. Oma eelistuse saate anda hääletuskeskkonnas, mis on avatud 9. augustini. Täpsem info www.maainfo.ee/konkurss
"Rõõm on tõdeda kui palju vajalikku on LEADER projektidega saavutatud," julgustab Ave Bremse, maaelu võrgustikutöö osakonnast, oma eelistusest teatama. "Eriti väärivad esile tõstmist uuenduslikkus, jätkusuutlikkus ja koostöö! Anna meile teada, milline on Sinu lemmik projekt!"
Konkursi "Märka LEADERit 2.0" nominendid
Piirkonna arengule suunatud projektid
· Rahvusvaheline projekt säästva turismi arendamiseks rahvusparkide ja kaitsealadega piirkondades (kaasatud piirkonnad Eestis on Lääne-Virumaa, Pärnumaa ja Läänemaa)
· Wakepargi rajamine Väätsa paisjärvele Järvamaal
· Neeme kaupluse taaskäivitamine Harjumaal
· Projekt "Pärnumaa maitsed"
Koostöö ja kaasamise projektid
· Rahvusvaheline koostööprojekt "Kestlik ettevõtlus maal" (kaasatud piirkonnad Eestis Lääne-Virumaa, Harjumaa ja Pärnumaa)
· Projekt "Tartumaa aktiivsed ja ettevõtlikud noored"
· Noorte ettevõtlikkuse arendamise projekt YEAH Järvamaal
· Projekt "Kohalik toit kättesaadavaks" Läänemaal
Uuenduslikud projektid
· Ternespiima väärindamise projekt Tartumaal
· Iseteeninduslike kartulimüügipunktide loomine Viljandimaal
· "Ukselt uksele" teenuse käivitamine Võrumaal
· Beebitoidu tootmise arendamine Saaremaal
Keskkonna- ja kliimasõbralikud projektid
· OFF-GRID - võrgust vaba energiatootmise arendamine Pärnumaal
· Projekt "Tuul ja päike maheaiandis" Lääne-Virumaal
· Pilliroost joogikõrte tootmise arendamine Saaremaal
· Trummelsõela kasutuselevõtt prügi sorteerimiseks Harjumaal
Taustaks
LEADER programm sai alguse 90ndatel Euroopast ning jõudis peagi ka Euroopa Liidu maaelu toetusi pakkuvasse Eestisse. LEADERi keskmes on kohalik algatus, kus kogukond ise leiab oma piirkonna probleemidele ja vajadustele lahendusi.
Alates 2007. aastast on LEADERit rakendatud maa- ja rannapiirkondades, loodud tuhandeid töökohti, algatatud kümneid võrgustikke ning võrsunud mitmeid uuenduslikke ideid, mis on tänaseks lõimunud igapäevaellu. Eesti maaelu arengukavast on käesoleval perioodil toetatud juba üle 3700 erineva LEADER projekti üle Eesti. Pool rahast on läinud mikro- või väikeettevõtluse toetamiseks valdkondadesse, kuhu teised meetmed ei ulatu.
Järgnevatel aastatel on LEADERil jätkuvalt kindel osa maaelu arengukavas ehk uue nimega ühise põllumajanduspoliitika strateegiakavas.
Allikas: Põllumajandusuuringute Keskus