Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eesti metsaomanik pöörab varasemast rohkem tähelepanu metsa tervisele (2020-07-17 08:25:30)


Hooldatud kaasik Jõgevamaal. Foto autor: Tanel Niklus

Keskkonnaamet võttis kokku metsaregistris 2020. aasta esimese poolaasta jooksul menetletud metsateatised ning leidis sealt kaks rõõmustavat suundumust - Eesti metsaomanikud tellivad varasemast rohkem metsaekspertiise ning soovivad rohkem teha hooldusraiet. See on loodetavasti märk metsaomanike teadlikkuse suurenemisest oma metsa majandamisel.

Metsateatiste põhjal on metsaomanike soov metsa raiuda tervikuna pisut vähenenud. Selle aasta esimese kuue kuu jooksul on Keskkonnaamet andnud raieloa 56 465 metsaeraldisele (kokku 57 899 hektaril). Võrreldes 2019. aasta I poolaastaga on raielube antud 4,3 % vähem. Siiski tuleb silmas pidada, et metsateatiste põhjal ei saa järeldada tegelikku raiemahtu, sest ligikaudu veerand teatistest jääb realiseerimata.

Märgatavalt on suurenenud hooldusraiete tegemise soov - võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kokku 21 %. Hooldusraieid ehk sanitaar- ja harvendusraieid, mille käigus raiutakse surevad või lähitulevikus looduslikult välja langevad puud, on metsateatiste alusel kavandatud 29 415 hektarile. Sellele lisanduvad valgustusraied, mida Keskkonnaamet metsateatistega hetkel eraldi ei registreeri.

Lageraieid on kavandatud Eesti metsades 2020 I poolaastal kokku 24 064 hektaril, mida on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 4 % vähem.

Oluliselt on suurenenud ka metsaomanikele koostatud metsakaitseekspertiiside maht. Kui 2019. aasta I poolaastal koostas Keskkonnaamet metsakaitseekspertiisi 1489 hektarile, siis aasta hiljem juba 2418 hektarile.

Keskkonnaameti metsanduse peaspetsialisti Tanel Nikluse sõnul on nii metsakaitseekspertiiside kui ka hooldusraiete pindala suurenemise põhjuseks ilmselt ennekõike meie metsi tabanud üraskikahjustused, samas aga ka metsaomanike teadlikkuse paranemine. "Metsaomanike aktiivsus oma metsade seisundi jälgimisel ja vajalikel juhtudel ka kahjustuskollete koristamisel on tunnustamist väärt," ütles Niklus.

Hooldusraieid soovivad teha kõik metsaomanikud - hooldusraiet lubavaid metsateatisi on esimese poolaasta jooksul väljastatud RMK-le (13 742 ha ulatuses), pindala poolest järgnevad teised juriidilised isikud (9270 ha), eraomanikud (5857 ha) ja muud metsaomanikud, nt kohalikud omavalitsused (823 ha ulatuses).

Allikas: Keskkonnaameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.