Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
ELF kutsub vikatiga niitmise talgutele (2020-06-30 08:27:55)


Niitmistalgud. Foto autor: Laura Oro


Sel suvel ootab Eestimaa Looduse Fond (ELF) maaelu ja pärandkultuuri huvilisi kümmekonnale pärandkultuuri tutvustavale niitmistalgule Setomaast Tallinnani. Erinevates paikades üle Eesti toimuvatel üritustel õpitakse vikatit käsitsema ja vikatiga niitma, viiakse läbi töötube nii suurtele kui väikestele.

Avapauk niitmistalgutele antakse sel laupäeval, 4. juulil Setomaal Värska Talumuuseumis heinapäeva ja niitmistreeninguga, mil õpitakse kohalike asjatundjate käe all vikatit hooldama, saadakse käppa niitmisvõtted ning pannakse uued oskused ka praktikas proovile. Niitmise kõrval saab nii leelotada kui ka arutleda loodussõbraliku koduaia üle. Lapsed saavad õppida rehapulki ja heinanukku tegema ning pärga punuma.

"Käsitsi niitmise talgutel osalemine on lõbus viis teha algust igaühe looduskaitsega ja teadlikult ise midagi looduse hoidmiseks ära teha. Vikatiga niitmine on selleks üks lihtsamaid viise. Lisaks saavad lihased tugevaks ja muru madalaks. Rohu sees ukerdavad konnad, rohutirtsud ja muud mutukad jõuavad parasjagu vikatitera eest minema kõndida ja niitjal jääb aega, et kuulata linnulaulu või leida heina seest üles mõni haruldane taim," soovitab ELFi niitmistalgute eestvedaja Mari Kaisel.

Setomaal toimuvatele talgutele järgnevad heinakuus veel märgade niitude teemapäev Karula rahvuspargis, suur niitmisvõistlus Tartus Raadil ning niitmispäev Tallinnas Vabaõhumuuseumis. Märgade niitude teemapäeval 7. juulil võetakse luubi alla Lõuna-Eesti üks kadumisohus olevaid pärandmaastikke - märgniit. Räägitakse märgade niitude minevikust, olevikust ja tulevikust ning saab rohkem teada niitude hooldamise põhimõtetest. Plaanis on märgade niitude ringkäik ekspertide Elle Roosaluste, Mats Meriste ja Pille Tomsoni eestvedamisel. Tartus 12. juulil toimuval niitmisvõistlusel-pärimuspäeval on põnevate tegemiste ning muusika kõrval põhitähelepanu vikatiga niitmise võistlusel, kuhu on osalema oodatud kõik huvilised, sõltumata east ja kogemusest. Registreerumine võistlusele avatakse 9. juulil.

Juulikuistele niitmistalgutele paneb punkti päev Tallinnas Vabaõhumuuseumis, kus niitmise kunst saab selgemaks oma ala asjatundjate abil ning vikati teritamise osas saab nõu küsida ühelt Eesti aktiivsemalt vikatiga niitmise propageerijalt Priit Kukelt.

Niitmistalgud toimuvad ka augustis ja septembris mitmel pool üle Eesti. Jooksvat infot niitmistalgute kohta saab veebilehelt www.elfond.ee/tuleniitma ning sotsiaalmeediast.

 


Allikas: Eestimaa Looduse Fondi pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.