Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Uue ringmajanduse tegevuskava eesmärk on puhtam, ressursitõhusam ja konkurentsivõimelisem Euroopa (2020-06-19 07:41:06)

Valitsus kinnitas Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni uue ringmajanduse tegevuskava kohta, mille eesmärgiks on tagada puhtama, ressursitõhusama ja konkurentsivõimelisema majandusega Euroopa. Eesti toetab muuhulgas lähenemist, et tooted oleks pikema eluaeaga ning oleksid hõlpsasti parandatavad, samuti toetame jäätmetekke ning üle pakendamise vähendamist, tekstiilijäätmete taaskasutamist ja keskkonnahoidlike riigihangete suuremat kasutust.

Uue ringmajanduse tegevuskava ei ole mitte õiguslik lepe, vaid pigem Euroopa Komisjoni seatud teekaart, mis lisaks keskkonnale hõlmab ka majanduslikke ja sotsiaalvaldkonna teemasid. "Eesti võimalused ja huvid on kindlasti seotud kõikvõimalike digilahendustega," märkis keskkonnaminister Rene Kokk. "Samuti tuleb rohepesu vältimiseks EL tasemel kokku leppida nõuded, millele märgisega "ringlussevõetav" tooted peavad vastama."

Eesti seisukoht on, et ringmajandusele üleminek peab arvestama olemasolevaga, toimuma jätkusuutlikult ja arvestama riikide eripärasid. Toetame üle pakendamise vältimist ja vähendamist meetmeid ning eesmärki, et aastaks 2030 peavad kõik ELi turul olevad pakendid olema korduskasutatavad või ringlussevõetavad. Samas leiame, et tuleb leida tasakaal pakendi funktsionaalsuse ja ümbertöötluse vahel, soodustades pakendite innovatsiooni.

Tekstiilijäätmed on ringmajanduse üks murelapsi. Siin näeb Eesti sarnaselt teiste Euroopa riikidega lahendusena näitekstekstiilijäätmeid väärtustavat taaskasutust (nn. upcycling).

Arvestades inimeste vaba liikumist leiame, et Euroopa Liidu riikides peaks olema võimalikult sarnane jäätmete liigiti kogumise süsteem. Selleks toetab Eesti üle-euroopalist ühtsete märgistuste ja kriteeriumite loomist, mis tagaks kvaliteetsema materjali kogumise ja jäätmete ümbertöötluse suurema majandusliku tasuvuse.

Keskkonnahoiul saavad eeskuju anda ka riigid, tellides senisest enam keskkonnahoidlikke teenuseid ja näiteks keelates ohtlikke aineid sisaldavate puhastustoodete kasutamine riigi poolt kasutatavate ruumide koristamisel.

Euroopa Komisjon avaldas uue ringmajanduse tegevuskava 11.märtsil. See on osa Euroopa rohelise kokkuleppe alla kuuluvatest algatustest ning jätk esimesele ringmajanduse tegevuskavale 2015-2019. Tegevuskava lisas on esitatud nimekiri meetmetest ja algatustest, mille komisjon kavatseb perioodil 2020-2023 esitada, et tegevuskava eesmärgid ellu viia.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.