Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Ürask hakkas lendlema! (2020-05-29 07:27:15)

RMK üraski lendluse seirealadelt laekunud info põhjal on nüüdseks ürask ärganud talveunest nii Põhja- kui Lõuna-Eestis, mistõttu RMK saab hakata üraskiga asustatud püünispuid metsast välja viima.

Tänavuse jaheda kevade tõttu algas kuuse-kooreüraskite lendlus tavapärasest hiljem. Viimaste päevade soojad ilmad on aga üraskid liikvele ajanud ning kahjurid on hoogsalt kuuski asustamas. RMK üraski lendluse seirealadelt kogutud info põhjal on lendlus kõige aktiivsemaks muutunud Lõuna- ja Kesk-Eestis, veidi tagasihoidlikum on lendlus saartel ja Põhja-Eestis.

Kätte on jõudnud aeg viia metsast välja varem langetatud tormiheide ja üraskitega asustatud püünispuud, et ennetada üraski levimist veel tervesse ja kahjustamata metsa. "Metsamajandaja jaoks tähendab see seda, et okaspuu metsamaterjal tuleb kiiresti kokku vedada ja metsast ära toimetada enne, kui ürask terveid kuuski jõuab kahjustama hakata," selgitas RMK juhatuse liige Tavo Uuetalu.

Alates 20. märtsist teostas RMK üraskitõrje eesmärgil lageraiet 450 hektaril. Lisaks likvideeriti sanitaarraie käigus nii väiksemaid üraski kahjustuskoldeid kui ka üraski levikut soodustavaid tormikahjustusi sel kevadel kokku 1300 hektaril. Tõrjetöid tehti kõige suuremate kahjustustega puistutes, kus langetasime juba kahjustatud kuuski ja üraskite lõksu meelitamiseks ka püünispuid. Tänase seisuga on RMK hallatavas majandusmetsas tuvastatud eelmisel aastal tekkinud üraskikahjustusi ligi 3000 hektaril.

"RMK pole kunagi varem nii suures mahus teinud kuuse-kooreüraski tõrjeks vajalikke metsakaitselisi töid. Oleme sel kevadel väga palju õppinud ja saadud kogemused on meile suureks abiks üraskikahjustuste laienemise peatamisel. Tänavukevadine lahing võib olla läbi, aga sõda veel jätkub - seirame ja likvideerime ka tulevikus värskeid üraskikahjustusi," sõnas Tavo Uuetalu.

Nüüdsest saavad kõik huvilised ka oma silmaga vaadata üraski toimetusi RMK üraskikaamera vahendusel. Kaamera on üles seatud Lääne-Virumaale Ussimäe külla ning otseülekannet püünispuud kahjustavast üraskist saab näha Riigimetsa YouTube kanalist https://www.youtube.com/watch?v=SvzX9AE_6V8).

Täpsemalt saab lugeda üraski tekitatud kahjudest ja üraskitõrjetöödest üraskitõrje kodulehelt.Allikas: RMK pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.