Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Jaheda maikuu tõttu on kuuse-kooreüraski lendlus viibinud (2020-05-26 08:02:41)

Käesoleva aasta kevad on viimase kuuekümne aasta jahedaim ning seetõttu katkes vahepeal juba alata jõudnud kuuse-kooreüraskite lendlus ning üles seatud püünised ja püünispuud jäid tühjaks. Hoogsam üraskite lendlus jääb tõenäoliselt eesoleva nädala lõppu ning üraski püüdmine jätkub.

Keskkonnaagentuuri metsaosakonna peaspetsialisti Heino Õunapi sõnul ei ole jahe kevad mitte üksnes inimestele kõneainet pakkuv, vaid see on ka looduses toimuvaid protsesse mõjutanud.

Keskkonnaagentuuri ilmateenistuse andmetel oli käesoleva aasta maikuu esimesel dekaadil aastate keskmisest jahedam, eriti jahe oli kuu teine dekaad, mil keskmine õhutemperatuur Eestis oli vaid 6,3 kraadi. Tavaliselt on selle perioodi keskmine 10,2 kraadi.

"Kuuse-kooreüraski feromoonpüüniste äsjasel ülevaatusel selgus, et üraskite lendlus algas nii Põhja- kui ka Lõuna-Eestis juba 6. mail, aga see ei jõudnud veel täit hoogu sisse saada, kui mõne päeva pärast ebasoodsate ilmaolude tõttu taas lakkas," rääkis Õunap.

"Enamus püünispuid ja tormi poolt murtud puid on asustamata, vähestel on hõre asustus. Raiesmikul päikese käes paiknevatel püünispuudel on 5 cm pikkusi ja pikemaidki üraskikäike ning mune, metsas varjulises kohas on enamasti vaid kuni paari sentimeetri pikkusi käike ja üksikutes käikudes mõni muna," selgitas spetsialist.

Keskkonnaagentuuri ilmaprognooside osakonna juhtivsünoptik Taimi Paljaku kommentaari kohaselt on ilm soojenemas ja temperatuur on alates 23. maist järkjärgult tõusnud. Heino Õunapi sõnul võib soojemat ilma lubavale prognoosile tuginedes oletada üraski lendluse jätkumist järgmise nädala keskel, mõnes tuulevaikses ja päikesepaistelises metsaservas ehk nädala alguseski. Hoogsam lendlus jääb ehk järgmise nädala lõppu või isegi juuni algusesse.

"Kui lendlus nüüd uuesti hoo sisse saab, saab jätkuda ka üraskite püüdmine. Püünispuud on soovitatav metsast välja viia 1-2 nädala jooksul peale nende asustamist üraskite poolt," märkis Õunap.

Kuuse-kooreürask (Ips typographus) on kärsaklaste sugukonda kooreüraski perekonda kuuluv mardikas. Erametsakeskuse videost on võimalik vaadata, kuidas kuuse-kooreüraskit ära tunda ja mida kahjustustega ette võtta: https://www.youtube.com/watch?v=1sTGXBs4GoA&t=27s

Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.