Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) peadirektor keelustas alates 19. veebruarist kodulindude ja teiste lindude kokkutoomise turgudele, etendustele, näitustele ja kultuurisündmustele.
Samuti on alates tänasest keelatud linnukasvajatatel lindude gripist ohustatud piirkonnast pärineva lindudele mõeldud sööda käitlemine (s.h lindudele söötmine). Lindude gripist ohustatud piirkonnaks loetakse riik, kus viimase haiguspuhangu ohustatud ja järelevalvetsooni likvideerimisest on möödunud vähem kui 30 päeva.
Lisaks Ungarile ja Suurbritanniale on H5N1 lindude grippi diagnoositud ka Moskva oblastis. Vaatamata sellele, et lindude kevadränne pole veel alanud, on oht viiruse levimiseks olemas transpordivahendite, riiete, sööda ja muude materjalidega. Riskide vähendamiseks on VTA alates tänasest täiendavad ennetusmeetmed võtnud.
Veterinaar- ja Toiduamet tuletab meelde, et kodanikel, kes reisivad riikidesse, kus on lindude gripi juhtumeid tuvastatud, on soovitatav vältida kontakte farmis peetavate lindude ja ka metslindudega ning linnulaatade ja -turgude külastamist. Eestisse saabumisel ei ole isikutel lubatud enne 48 tunni möödumist siseneda loomakasvatushoonetesse- ja rajatistesse (Loomatauditõrje seadus §7(4)).
Linnupidajatel on soovituslik hoida kodulinde suletud hoonetes, et vältida võimalikke kontakte rändlindudega.
Vastavalt "Lindude gripi tõrje eeskirjale" on loomaomanik koheselt kohustatud haiguse kahtluse korral kohale kutsuma piirkonda teenindava volitatud veterinaararsti või järelevalveametniku, selleks et lindude grippi kliiniliselt diagnoosida, proovid võtta, episotoloogiline uurimine teostada ning loomataudi leviku tõkestamiseks vajalikud kitsendused ja abinõud rakendada.
Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka, sest põhjustab lindude massilist haigestumist, suurt surevust ning ulatuslikku majanduslikku kahju. Lindude gripp on väga nakkav, ägedalt kulgev lindude viirushaigus, mille kliinilised tunnused on raske depressioon, isutus, munatoodangu tunduv vähenemine, harja, lokutite, näopiirkonna turse, täppverevalumid limaskestadel ning äkksurm. Lindude gripile on vastuvõtlikud kõik kodu- ja uluklinnud. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud tapetakse ja hävitatakse.
Allikas: Veterinaar- ja Toiduameti 19.02.2007 pressiteade.
|