Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Kaitsealade päeval kutsutakse inimesi loodusesse tervist turgutama (2020-05-22 08:42:18)

Kaitsealade päeval 24. mail kutsutakse inimesi loodusesse ja eelkõige just looduskaitsealadele liikuma. Euroopa kaitsealade päeva tunnuslause "Tervis loodusest" rõhutab liigirikka ja terve looduskeskkonna positiivset mõju inimese füüsilisele ja vaimsele tervisele.

"Uuringute järgi võib juba aktiivsem 30-minutiline kõnnak vähendada südameataki, insuldi ja depressiooni tekkimise riske. Looduses liikumine aitab üle saada unehäiretest ning vähendada stressi," ütles Keskkonnaameti looduskaitse osakonna projektikoordinaator Nele Sõber. Samuti aitab kontakt loodusega parandada tuju ja enesehinnangut. Siiski ei tohi praegu looduses liikudes unustada kahemeetrise vahe hoidmist teistega.

Kuna iga-aastased Keskkonnaameti looduskaitsekuu matkad lükkusid tänavu augustisse, pakuvad sel korral kaitsealade päeval enam kui 30 kaitsealal eriprogramme ja üritusi üle 60 loodusturismi ettevõtte üle Eesti. Sündmusi toimub lisaks kõikidele rahvusparkidele ka Kõrvemaal, Luitemaal, Endlas, Silmal, Vormsil, Haanjas ja mitmel pool mujal. Üritused on tasulised, vajalik on eelregistreerimine ning ürituste korraldajad tagavad külastajatele kehtestatud ohutusreeglite täitmise.

Väikeste gruppidena saab külastada paljusid kaitsealasid kohalike giidide juhendamisel, tutvuda kultuuripärandiga rahvusparkides ning külastada kohalikke söögikohti.

  • Näiteks toimuvad Lahemaa rahvuspargis kümmekond matka lühematest kultuuriloolistest jalutuskäikudest pikemate kepikõnniretkedeni. Lisaks tutvustatakse mõisakultuuri, filmikunsti pärandit, poollooduslike koosluste hooldamist, ravimtaimi ja söödavaid lilli. Avatud on kohalikud söögikohad, mõned neist pakuvad piknikupakke kaasa võtmiseks.

  • Matsalu rahvuspargis toimuvad Kasari jõel kanuumatkad, kus saab kohata kobraste tegevusjälgi ja nautida luhtade ilu. Hea õnne korral võib kohata põtra, kobrast, jäälindu ja kuulda hüüpi ning rukkirääku.

  • Soomaa rahvuspargis toimuvad matkad ja palju muud nii rahvuspargi piires kui ka väljaspool. Jõgedel saab matkata kanuudega ja traditsiooniliste ühepuulootsikute haabjatega. Kohalikud giidid aitavad lahti mõtestada ajaloolisi külamaastikke ning jalutada toimekates külades.

Vaata kogu kaitsealade päeva programmi www.kaitsealad.ee.

Kaitsealade päev on osa Eesti looduskaitse 110. aasta ja looduskaitsekuu tähistamisest, mille eestvedajad on Keskkonnaamet ja Keskkonnaministeerium. Ülevaate kõikidest looduskaitsekuu ja-juubeliaasta sündmustest saab Keskkonnaameti kodulehelt.

Esmakordselt tähistati kaitsealade päeva Euroopa Kaitsealade Liidu eestvedamisel 1999. aastal, mil möödus 90 aastat Euroopa esimeste rahvusparkide asutamisest Rootsis. Lahemaa rahvuspark sai Euroopa Kaitsealade Liidu liikmeks 1991. aastal, nüüd on liige Keskkonnaamet.

Kaitsealade päeva tähistamise koostööpartnerid on MTÜ Lahemaa Turismiühing, MTÜ Soomaa Turism, MTÜ Loodusturismiühing, PuhkaEestis, RMK, Eesti Maaülikool, MTÜ Eesti Matkaliit, MTÜ Eesti Maaturism, kaitsealadel tegutsevad ettevõtjad ja kohalikud MTÜd.

Rahvusvahelise tähistamise kohta leiab teavet Euroopa Kaitsealade Liidu kodulehel. Osale ka Keskkonnaameti kaitsealade päeva viktoriinis.Allikas: Keskkonnaameti pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.