Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Keskkonnaministeerium tahab kehtestada kaitsealadel linnurahu ja vähendada lageraielankide suurust (2020-04-23 08:43:29)

Keskkonnaministeerium soovib keelata kaitsealadel raietööd 15. aprillist 15. juulini ning vähendada lageraielankide maksimumsuurust. Looduskaitse- ning metsaseaduse selleks vajalikud muudatused saatis keskkonnaminister juba kooskõlastusringile.

"Raietööde keelamine on tarvilik, et meie metsalinnud saaksid rahulikult pesitseda," ütles keskkonnaminister Rene Kokk looduskaitseseaduse plaanitavat muudatusi kommenteerides. "On igati loogiline, et looduskaitsealadel linnurahu peetakse. Lisasin seadusse ka võimaluse, et minister saab linnurahu aega vastavalt kevade varasemale või hilisemale saabumisele nihutada." Minister selgitas, et väljaspool kaitstavaid alasid saab kaitsealuste liikide elupaikades raiet vajadusel edaspidigi piirata metsateatise menetlemisel, seades piiranguid näiteks raie ajale. Lisaks jätkab Keskkonnaministeerium erametsaomanike informeerimist ja harimist raierahu pidamise vajalikkuse teemal. Samuti jätkub linnurahu traditsioon riigile kuuluvas majandusmetsas, välja arvatud erandjuhtudel, nagu näiteks praegused kuuse-kooreüraski tõrjumiseks vajalikud tööd.

Lindude heaolu huvides on looduskaitseseadusse tehtud veel üks muudatusettepanek. See täpsustab linnukaitse sätteid puiduraidmete tõstmisel, veol ja kasutamisel. Seejuures tuleb arvestada, et mitmed linnuliigid ehitavad pesi oksahunnikutesse ja näiteks hakkpuidu tegemisel need pesad hävivad.

Looduskaitseseaduse veel ühe kaaluka muudatusena on kavas juriidiliste isikute karistusmäärade oluline suurendamine: maksimumkaristusmäär peaks tõusma üle kümne korra - 32 000 eurolt 400 000 eurole. Lisaks täpsustatakse väärteokoosseise: senise üheksa väärteo asemel on eraldatud 34 väärteokoosseisu. Samuti korrastatakse loodusele tekitatud kahju hüvitamise sätteid, oluliselt tõstetakse I kaitsekategooria liikide ja suurkiskjate hävitamise ja/või kahjustamisega tekkivat keskkonnakahju määra. "Läinud nädalal leppisime sise- ja justiitsministriga kokku, et keskkonnakuritegudega võitlemine on väga oluline ja selle nimel tuleb üheskoos pingutada," nentis keskkonnaminister Rene Kokk. "Üks samm selle nimel on karistuste karmistamine."

Keskkonnaminister saatis kooskõlastusringile ka metsaseaduse muudatused, millega vähendatakse lageraielankide pindala. Praegu on mitme metsaeraldise piires lubatud kuni seitsme hektari suurune lageraielank, seadusemuudatuse jõustumine vähendab seda viiele hektarile. Erandiks on ühe metsaeraldise piiresse jääv raielank, mis võib olla ka üle viie hektari. Kehtima jäävad olemasolevad veelgi rangemad piirangud olenevalt kasvukohatüübist, näiteks üle kahe hektarilist lageraielanki loo ja sambliku kasvukohatüüpides teha ei tohi. Rene Koka kinnitusel aitab lageraielangi maksimaalse pindala vähendamine leevendada pingeid metsanduse järgmise kümnendi arengukava arutamisel. Nimelt on metsandusega seotud rahulolu-uuringud välja toonud, et lageraie ning lageraiealade suured pindalad on inimeste jaoks üks olulisemaid probleeme.Allikas: Keskkonnaministeeriumi pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.