Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
RMK päästab Eesti metsa kuuse-kooreüraski küüsist (2020-04-15 08:39:39)

RMK kogub teavet üraskikahjustuste kohta riigimetsas, et takistada putukkahjuri levikut ja seeläbi päästa meie metsa üraskite rüüstelainest.

"15. aprillil algab RMK hallatavas riigimetsas kevadsuvine raierahu, mida RMK on järginud juba alates 2002. aastast ja järgib ka tänavu. Paraku peame sel aastal meie metsade kaitseks raierahu ajal tegema riigimetsas raietöid, et likvideerida ohtliku putukkahjuri kuuse-kooreüraski tekitatud kahjustuskolded ja vältida kahjuri edasist levikut praegu veel tervetesse metsadesse. Raie puudutab vaid 0,1% ehk 1000 hektarit miljoni hektari suurusest riigimetsast, ülejäänud aladel on pesitsusaegne rahu metsaelustikule jätkuvalt tagatud," selgitas Tavo Uuetalu, RMK juhatuse liige.

Eesti metsi ohustab ka Kesk-Euroopat rüüstanud kuuse-kooreürask, kelle paljunemist siinses looduses on soodustanud kaks viimast põuast suve ja sooja talve. Selleks, et üraskikahjustused ei saavutaks Eesti metsades nii suuri mõõtmeid kui Tšehhis või Saksamaal, kus ürask on teinud ulatuslikku rüüstet (vaata pilte RMK pildipangast), kogub RMK infot üraskikahjudest meie riigimetsas ja tegutseb koheselt.

"Kui me üraski levikut täna ei peata, on meie metsad peagi kuivanud elutud kooslused sarnaselt paljudele Tšehhi ja Saksamaa metsadele, mistõttu tuleb tegutseda kiiresti ja tõhusalt likvideerides kahjustuskolded ja ennetades kahjuri edasist levikut," lausus Tavo Uuetalu.

Aprilli alguse seisuga on RMK töötajad tuvastanud üraskikahjustusi 2000 hektaril majandusmetsa kuusikutes, mis tähendab, et kahjustada on saanud ca 400 000 tihumeetrit kasvavat metsa. Lisaks jälgib RMK üraski lendlust 25 seirealal (vaata seirealade kaarti) ja koheselt, kui üraskid ärkavad talveunest ja ronivad mulla seest puid kahjustama, likvideeritakse nende kolded. Kõige efektiivsemalt vähendatakse üraskite levikut püünispuudega ja värskelt üraskite poolt asustatud puude langetamisega ning nende kiire metsast äraviimisega, et vähendada kahjurite levikut veel tervetele puudele.

"Ürask talvitub reeglina pinnases kuni päevane õhutemperatuur tõuseb 18-20 kraadini ja pinnas soojeneb 10 kraadini. Seejärel väljuvad mardikad mullast ja otsivad asustamiseks sobivaid puid, kus hakata munema. Seetõttu tulebki üraskikahjustusi likvideerida just kevadel, mil putukate poolt asustanud puid on võimalik juba märgata ja samas ei ole uus kahjuri põlvkond veel puult lahkunud. Töid pole võimalik lükata edasi sügisesse, kuna selleks ajaks on kevadel paljunenud ürask läinud mulda talvituma või kahjustanud veelgi suuremaid alasid," selgitas entomoloog Heino Õunap.

Kuuse-kooreüraskid on 4-5,5 mm pikkused, tumepruunid kuni mustad, kärsaklaste sugukonda kuuluvad mardikad, kes toituvad puudest ja paljunevad koore all. Kuuse-kooreüraski suure arvukuse korral võivad mardikad kahjustada ka elujõulisi puid, hävitades nende kambiumi- ja niinekihi.

Täpsemalt saab lugeda üraskist ja tema tekitatud kahjudest RMK üraskitõrje kodulehelt.Allikas: RMK pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.