Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Eriolukord suurendab vajadust koguda ilma kohta lisaandmeid (2020-04-03 08:06:25)


Fotod: Tallinn-Harku aeroloogiajaama uhiuus sondeerimisjaam; Ilmaõhupalli küljes kuni 30 km kõrgusele õhku tõusev raadiosond

Kuna regulaarsed liinilennud on peatunud, lõppes ka teatava hulga meteoroloogiliste andmete laekumine lennukitelt. Selle tühimiku kompenseerimiseks saadab Keskkonnaagentuuri Tallinn-Harku aeroloogiajaam alates eilsest välja täiendavaid raadiosonde.

"Keskkonnaagentuur teeb koostöös teiste riikide ilmateenistustega ilmaprognoose ning edastab inimeste tervise ja vara kaitseks hoiatusi ohtlike ilmanähtuste kohta," rääkis Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala. "Paljudele on kindlasti üllatus, et ilmamudelid saavad lisaks maapealsetele seirevõrkudele andmeid ka regulaarseid liinilende teostatavatelt õhusõidukitelt, mis on varustatud mõõte- ja andmevahetusseadmetega."

Praegu ei laeku liinilennukitelt enam kõiki meteoroloogilisi andmeid, mis on täpsete ilmaprognooside koostamise eelduseks. "Ohtlike ilmastikunähtuste hoiatuste koostamiseks ning näiteks ka Eestile eile lähenenud ja öösel möllanud tormi kulgemise parimaks prognoosimiseks on need andmed hädavajalikud," lisas Ala.

Sarnane olukord ehk vajadus lisasondid välja saata oli ka 2008. aastal, kui Islandi vulkaanipurske tõttu lennuliiklus mõneks ajaks seiskus. Toona saadeti neid nädal aega järjest iga päev. Praeguses olukorras võib tihedamate vaatluste periood kujuneda veelgi pikemaks.

Esimene täiendav raadiosond saadeti ilmaõhupalliga Tallinn-Harku aeroloogiajaamast välja eile pärastlõunal ja sellelt sai Keskkonnaagentuur kõrgemate õhukihtide õhuniiskuse muutumise, tuule suuna ja kiiruse infot.

Tallinn-Harku aeroloogiajaam läbis hiljuti suurema uuenduse. Märtsi lõpus võeti jaamas kasutusele uus raadiosondide välja saatmise automaatjaam, mis võimaldab varasemast mitmeid kordi tihedamat andmesidet, analüüsi ja seeläbi ka täpsemat ilmaprognoosi koostada. Automaatjaama uuendamise kohta koostatud video on kätte saadav siin: https://youtu.be/YmMlxNRr86w

Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
ansambel
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.