Vabatahtlikud Punase Risti töötajad aitamas paadipõgenikke Kanaari saartel - teadlaste sõnul on kalduvus omakasupüüdmatuks tegevuseks määratud konkreetse aju osa poolt.
USA teadlased on skaneeringute käigus leidnud ajus osa, mis määrab, kas inimene on oma loomult isekas või omakasupüüdmatu.
USA Duke'i ülikooli teadlased kasutasid oma ajakirjas Nature Neuroscience avaldatud uuringu läbiviimiseks 45 vabatahtliku abi, vahendas BBC.
Uuringus osalejatel paluti lisaks ajuskaneeringutel osalemisel öelda, kui sageli nad teevad teiste aitamisele suunatud tegusid ning mängida arvutimängu, mille abil mõõdeti nende kalduvust omakasupüüdmatule käitumisele.
Suuremale omakasupüüdmatusele kalduvatel inimestel võis täheldada kõrgemat aktiivsust aju osas, mida mille nimeks ladina keeles on posterior superior temporal sulcus.
Teadlased on asunud uurima aju selle osa arengut inimese lapsepõlves, et selgitada välja, kuidas omakasupüüdmatus kujuneb.
"Kuigi selle aju osa toimimise mõistmine ei pruugi tingimata näidata, mis ajendab inimesi käituma nagu ema Theresa, võib see anda aimu omakasupüüdmatuse kui olulise sotsiaalse käitumise päritolust," lausus uuringutega seotud teadlane Scott Huettel.
Briti psühholoogiaühingu liikme Georg Fiedmani hinnangul võib uuringust olla kasu tulevikus lastel vastava ajuosa paremaks edendamiseks. Ta lisas, et huvitav oleks selgitada välja, kas äärmiselt omakasupüüdmatute ja äärmiselt isekate inimeste ajud erinevad märgatavalt.
Allikas: etv24.ee Berit Nuka