Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tarbija ootab keskkonnasäästlikke tooteid (2020-02-20 08:53:02)

Tarbijad on järjest enam keskkonnateadlikumad ning mida aeg edasi, seda suurem konkurentsieelis on keskkonnasõbralikel toodetel. Suurem eelis on toodetel, mida tarbija usaldab ja poelettidel eristab ning nende hulka kuuluvad ka ökomärgised, mille keskkonnasõbralikkus on ametlikult sertifitseeritud. Tuntuimat, Euroopa Liidu ökomärgise sertifikaati väljastab Keskkonnaagentuur, kes osutab selles valdkonnas ka tasuta konsultatsiooniteenust.

2018. aasta Keskkonnateadlikkuse uuringust tuli välja, et Eesti elanikud peavad keskkonnasäästlikku eluviisi oluliseks ning aduvad keskkonnaprobleemide tõsidust. Selgus ka, et vähem teadvustatakse tarbimisharjumuste muutmise vajadust keskkonnakahjude ennetamiseks, kuid just selles kategoorias toimub eelduslikult kiireim areng.

Keskkonnaagentuuri direktori Taimar Ala sõnul on inimeste keskkonnateadlikkuse kasv olnud kiire ning tõenäoliselt näeme juba lähiajal seda, kuidas ökoloogilised ja loodussõbralikud tooted saavad läbi tarbijate valikute muutumise konkurentsieelise.

"Keskkonnasõbralike toodete eelistamine on selgelt tõusev trend Eestis aga ka välisturud on juba muutunud väga nõudlikeks ning eeldavad et neile müüakse loodussõbralikke tooteid, mis on tervisele ohutumad ja mille keskkonnajalajälg on väiksem. Ökomärgis garanteerib, et toode mitte üksnes ei näi loodussõbralik vaid on seda ka päriselt. Lisaks sellele, et see võib olla müügiargument tarbija jaoks, võib kasutatavate toodete keskkonnasõbralikkus saada otsustavaks ka hangetes osalemisel", rääkis Ala.

2019. aastal väljastas Keskkonnaagentuur Euroopa Liidu ökomärgise 165 uuele tootele. Aasta varem väljastati 54 ja 2017. aastal 65 ökomärgise sertifikaati. Kokku on Eesti ettevõtetel kehtiva ökomärgisega tooteid üle 770.


Mitte kõik ökomärgisega tooted ei ole mõeldud koduturule ja valdav osa sertifitseeritult loodussõbralikke tooteid on erinevad värvid-lakid ning olmekeemia, kuid järjest enam taotlevad ökomärgist ka kosmeetikatootjad. Poelettidelt leiab peale Eestis märgise saanud toodetele ka teistest riikidest pärit EL ökomärgisega tooteid. Lisaks koristusvahenditele ja värvidele näiteks paberitooted nagu tualett- ja majapidamispaber, taskurätikud ning koopiapaberid.

Ökomärgise taotlemine ei ole keeruline. "Keskkonnaagentuuris on spetsialistid, kes on igati valmis protsessis kaasa aitama ja toetama. Kui sul on toode, mis on keskkonnasõbralik ja toodetud keskkonnasõbralikult, küsi meie käest julgelt nõu ja abi," julgustas Ala.

Kuidas ökomärgise taotlemise protsess välja näeb?Nii nagu mullu, on ka tänavu keskkonnateadlikel ettevõtetel võimalus taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (KIK) keskkonnaprogrammi taotlusvooru raames toetust oma toodetele ökomärgise saamiseks. Toetustaotluste esitamise lõpptähtaeg on 16.03.2020, ökomärgise taotlemine kuulub ringmajanduse programmi alla.

Rohkem infot toetuse kohta leiad siit https://kik.ee/et/toetatav-tegevus/ringmajanduse-programm ja ökomärgise kohta siit https://www.keskkonnaagentuur.ee/et/okomargise-tooteruhmad-ja-kriteeriumid

Allikas: Keskkonnaagentuuri pressiteade

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.