Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Valmis lähiaastate plaan kiirgusohutuse tagamiseks (2020-01-31 15:13:33)

 

Keskkonnaminister Rene Kokk kinnitas kiirgusohutuse riikliku arengukava kuni aastani 2027. Arengukava olulisemateks eesmärkideks on tagada jätkuvalt radioaktiivsete jäätmete ohutu ladustamine ning vähendada looduslikest kiirgusallikatest – eelkõige radoonist – tingitud ohte.

 

Keskkonnaminister Rene Koka sõnul on kavandamisel radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamine, et tagada Paldiskis olevate jäätmete ohutu ladustamine ka aastakümnete pärast. "Mis puudutab aga radooniohu vähendamist, siis selleks saavad kodanikud ise palju ära teha. Kui sinu kodu asub radooniohtlikus piirkonnas, tasub sul kindlasti lasta radoonitaset mõõta. Muuseas just praegu - kütteperioodil - on selleks kõige õigem aeg," lausus keskkonnaminister.

 

Kõrget radoonisisaldust võib leiduda pea kõikjal Eestis - radooniohtlik on peamiselt Põhja-Eesti, kuid ka Kesk- ja Lõuna-Eesti. Täpsema ülevaate saab SIIT. Pikaajaline viibimine suure radoonikontsentratsiooniga hoones põhjustab kopsuvähki haigestumise tõenäosuse kasvu.

 

Keskkonnaministeeriumi välisõhu ja kiirgusosakonna peaspetsialisti Krista Saariku sõnul saab radoonimõõtmisi tellida nii eraettevõtetelt kui Keskkonnaametilt. "Kuna radoon on õhust ligikaudu seitse korda raskem nähtamatu ja lõhnatu gaas, siis hoonetes puudutab see soovitus eelkõige soklikorruse ja esimese korruse elanikke ja töötajaid. Siseruumidesse jõuab maapinnast pärinev radoon peamiselt põrandas ja vundamendis olevate pragude ning torustiku- või juhtmeavade kaudu," ütles Saarik.

 

Ettevalmistustööd radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamiseks on alanud, et hinnata Paldiskis asuva endise tuumaallveelaevnike õppekeskuse territooriumi sobivust. Pikaajalist ohutut ladustamist vajavad peamiselt Nõukogude ajast pärinevad Paldiski endise tuumallveelaevnike õppekeskuse likvideerimisel ning tööstus-, meditsiini- ja teadusasutustes tekkinud (nn. ajaloolised) radioaktiivsed jäätmed. Praegu on need jäätmed ajutiselt ladustatud Paldiski endises tuumaallveelaevnike õppekeskuses asuvas vaheladustuspaigas.

 

Uuri radooni kohta lähemalt: https://www.envir.ee/et/radooni-abc

Vaata klippi radoonist https://www.youtube.com/watch?v=SlV9J30bEbU

 

 

Allikas: Keskkonnaministeeriumi 31.01.2020 pressiteade

 

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.