Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tartu linn katsetab Raadi kalmistul põnevat tehnoloogiat (2020-01-29 08:09:33)


Tartu linnavalitsus on koostöös ettevõttega Archaeovision alustanud koostööprojekti, mille raames püütakse kahelt väga vanalt Raadi kalmistu hauakivilt välja lugeda informatsiooni, mida palja silmaga on keeruline leida. Kivid asuvad Raadi kalmistu peaväravas leinakabeli kõrval.

Tartu linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets ütles, et kuigi Tartu vanimad praeguseni tegutsevad kalmistud said alguse 1773. aastal, mil Raadi mõisa maadel mõõdeti välja Jaani kiriku saksa, eesti ja vene koguduste matmispaigad, siis nii vanu hauakive tollest ajast meile teada ei ole. "Küll aga on kalmistul väga vanu hauakive, mille päritolu ja nendele kantud informatsioon on kas loetamatu või kadumas. Õnnelik juhus viis linnavalitsuse kokku Tallinnas tegutseva ettevõttega Archaeovision, mis tegeleb eeskätt kultuuripärandi mõõdistamis-, pildindus- ja muude tehnoloogiliste lahendustega, samuti andmete esitamise ning talletamisega," rääkis Mustimets. Esimeseks koostööks on Tartu Raadi kalmistul asuva paari sajandi vanusel kivil oleva informatsiooni leidmine ja lugemine.

Kui esimesed katsetused hauakivide pildistamisel ja info talletamisega õnnestuvad, siis jätkatakse koostööd. "Kui keegi leiab või näeb kalmistul selliseid tähelepanuväärseid kive, siis võib Tartu kalmistule sellest teada anda," ütles Mustimets.

Archaeovisioni esindaja Hembo Pagi selgitas, et antud töös kasutavad nad kahte meetodit. "Esimene meetod aitab tuua nähtavale pinna muutusi, ka väga väikeseid erisusi. Hauakivide puhul näiteks aitab meetod kivisse raiutud ja samblaga kaetud tekste esile tuua ilma kivi füüsiliselt käsitsemata. Teine meetod, mida Raadi hauakivide puhul kasutasime, oli fotogramm-meetria, mis on fotode abil objektide asendi, mõõtmete ja kuju määramine. See on mõõdistusmeetod, mis võimaldab kahemõõtmelisest infost (fotod) luua kolmemõõtmelise tulemuse (3D mudel, punktipilv)," rääkis Pagi. Ta lisas, et fotogramm-meetriat kasutatakse näiteks meditsiinis, taevakehade uurimisel, loodusnähtuste ja -varade uurimisel ning mitmesuguse seire tegemisel paljudes valdkondades. "Meetod on sama vana kui fotograafia. Tänapäeva arvutustehnika võimaldab seda teha väga kiiresti, seega kahekümnest fotost 3D mudeli loomine võtab vaid loetud hetked."

Tartu linnavalitsusel on kavas kahe hauakivil oleva informatsiooni toel leida maetud isikute isikuloolisi andmeid ning samuti tuvastada, millist taimestikku kannavad need hauakivid. Kõnesolevast projektist sünnib ka pisike videofilm.

Ettevõte Archaeovision tegutseb nii Eestis kui ka Inglismaal kultuuripärandi vallas. Tegeletakse nii mõõdistamise, digimisega seonduvaga, erinevate IT-lahenduse pakkumisega andmete presenteerimiseks ja säilitamiseks. Viimasel ajal ollakse süvenenud ka muuseumitöö protsessidesse.

Allikas: Tartu uudised

Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid

VÄETISEREGISTER
LINNUPELETUSPALL
TAIMEKAITSE-VAHENDID
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
VIINAMARJAD
TOALILLED
KOMPOST
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
KÖÖGIVILJAD
TOMAT KASVUHOONES
EESTI KARTULISORDID
TAIMEHAIGUSED
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
TAIMEVAHETUS
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.